Soykırım yalanı bitmiyor! Şimdi de onlar harekete geçti

ABD Temsilciler Meclisi’nin skandal soykırım kararının ardından bu kez Almanya harekete geçti. Almanya’daki Süryaniler, 1915 yılında Osmanlı sınırları içinde yaşayan Süryanilere ‘soykırım’ yapıldığı iddiasıyla anıt dikti.

Google Haberlere Abone ol
Soykırım yalanı bitmiyor! Şimdi de onlar harekete geçti
05.11.2019 21:00

ABD Temsilciler Meclisi’nin "Ermeni soykırımı" iddialarını resmen tanıyan bir karar tasarısını kabul etmesinden sonra 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan ülkelerden biri olan Almanya'dan da bugün skandal bir hamle geldi. Almanya’daki Süryaniler, 1915 yılında Osmanlı sınırları içinde yaşayan Süryanilere ‘soykırım’ yapıldığı iddiasıyla Giessen kenti yakınlarındaki Pohlheim’da bir anıt dikti.

Ermeni lobisi çok uzun bir zamandır ABD Kongresi’nden 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan bir karar geçirtmeye çalışıyordu. Geçen hafta 29 Ekim’de, Türkiye’nin Cumhuriyetin 96. kuruluş yıldönümünü kutladığı gün, bunda “başarılı” oldular ve Temsilciler Meclisi’nden “Ermeni Soykırımı Konusunda ABD’nin Tutumunu Teyit” başlıklı karar karar tasarısı 405 oya karşı 11 oyla geçti.

Anıt diktiler
Tüm bunlar yaşanırken bugün skandal bir hamle de Almanya'dan geldi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Almanya’daki Süryaniler, 1915 yılında Osmanlı sınırları içinde yaşayan Süryanilere ‘soykırım’ yapıldığı iddiasıyla Giessen kenti yakınlarındaki Pohlheim’da bir anıt dikti.

Belediye meclisi, Chirtus Kilisesi'nin bulunduğu Wetzenborn-Steinberg'deki yeşillik alana dikilen anıt için 2017’de oybirliğiyle karar almıştı.

Cumartesi günü gerçekleştirilen törene yaklaşık 200 kişi katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Udo Schöffmann, “Bugün çok önemli bir gün. Böylesi olayların bir daha tekrarlanmaması için bu anıtı dikiyoruz. O dönemde hayatını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Herkesi uzlaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Yorumlar