Sponsorluk anlaşması Güney Afrika'da tartışmaya sebep oldu

Orka Holding’in global markası D’S Damat’ın Güney Afrika’nın kadın ve erkek milli futbol takımlarına giyim sponsoru olması ülkede tartışmaya sebep oldu.

Sponsorluk anlaşması Güney Afrika'da tartışmaya sebep oldu
26.07.2019 15:46

D’S DAMAT SPONSORLUK ANLAŞMASI GÜNEY AFRİKA’DA TARTIŞMAYA SEBEP OLDU

Orka Holding’in global markası D’S Damat’ın Güney Afrika’nın kadın ve erkek milli futbol takımlarına giyim sponsoru olması ülkede tartışmaya sebep oldu. İmzalanan sözleşme sonrası milli takımın sponsorluğunu D’S Damat’ın üstlenmesi  tartışmaya neden olsa da Federasyon ve Futbolcular bu durumdan oldukça memnun. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise “Bizim amacımız yalnızca markamızın bilinirliğini arttırarak ürün satmak değil, aksine Güney Afrika’nın ekonomik olarak büyüme sürecine ve ülkede istihdam imkanı yaratılmasına katkıda bulunmak.” dedi.

D’S Damat ve Güney Afrika Kadın ve Erkek Milli Futbol Takımları arasında imzalanan sponsorluk sözleşmesinin ardından, takımların Türk markası D’S Damat ile anlaşmış olması ülkede tartışmalara sebep oldu. Güney Afrika hükümeti tarafından başlatılan ve ekonomiyi canlandırmak adına yürütülen “yerli tüketime yönelme” hareketine aykırı olduğu savunulan anlaşmaya tepki Southern African Clothing & Textile Workers Union (Sactwu) ve Proudly South Africa’dan geldi.

Tepkilere net cevap veren Güney Afrika Futbol Derneği (SAFA) sözcüsü Dominic Chimhavi; “Ülkemizdeki yerel markalardan futbol için sponsorluk desteği alınamaması problemi bilinen bir durum. Bize sponsor olmak isteyen yerli markalar neredeler? Global bir marka olan D’S Damat, sponsor olmak isteyen markalar arasından seçildi ve bizlere karşı olan profesyonelce yaklaşımlarından son dere memnunuz. D’S Damat sponsorluğu hem Federasyonumuzu hem de oyuncularımızı çok mutlu etti.” dedi.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise bu tepkilere karşılık, “Bizim amacımız yalnızca markamızın bilinirliğini arttırarak ürün satmak değil, aksine Güney Afrika’nın ekonomik olarak büyüme sürecine ve ülkede istihdam imkanı yaratılmasına katkıda bulunmak. Bunu Surtee Group gibi büyük ve saygın bir tekstil grubu ile işbirliği yaparak oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ülke çapında 20 mağaza açma yolundayız ve tüm istihdamı da yerli iş gücünden karşılamayı düşünüyoruz. Bunun yanında iş ortaklarımız yardımı ile Güney Afrika’da üretim de yapmayı düşünüyoruz. ” cevabını verdi.

Güney Afrika’da çıkan tartışma global basında ve Milli Takım Resmi Sitesinde de yer buldu:

https://www.safa.net/2019/07/19/safa-partner-damat-set-huge-presence-sa/

 SAFA partner Damat set for huge presence in SA

SAFA’s clothing partner, D’S Damat has announced ambitious plans to expand the brand in the country, thereby creating massive employment within the retail industry.

Damat are SAFA’s official clothing partners and dresses all the national teams, SAFA staff and NEC members. Because of this growing relationship, the Turkey-based clothing brand has drawn up plans to set up over 20 stores countrywide in South Africa, thereby creating thousands of jobs within the sector. The move to establish various stores around the country was for Damat to be part of the country’s broader nation-buiding initiatives. 

“Our intention is not solely based on the idea of  promoting our brand and selling our goods in the country but instead, it is our primary philosophy to contribute to South Africa’s economic growth and job creation and we want to do this by partnering with established and highly reputable local retail conglamerate such as Surtee Group.

“We are in the process of opening 20 stores in the next 5 years throughout the country and the entire workforce is going to be locals. We are also going to manufacture in South Africa with the help of our partners,” said Damat CEO, Suleyman Orakcioglu. Damat has been working closely with South Africa’s Ambassador to Turkey, Ambassador Pule Malefane with regards to this expansive project.

Yorumlar