Squid Game hakkında uyarılar peş peşe geldi! Bu dizi şiddeti özendiriyor

Güney Kore yapımı Squid Game dizisinde oynanan şiddet içerikli çocuk oyunlarının ergenler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini söyleyen klinik Psikolog Nida Biçen, anne babaları uyardı.

Squid Game hakkında uyarılar peş peşe geldi! Bu dizi şiddeti özendiriyor - Sayfa 1

Dünyayı kasıp kavuran ve Netflix tarihinin en çok izlenen dizisi olarak kayıtlara geçen Squid Game ile ilgili uyarılar peş peşe geliyor.Squid Game hakkında uyarılar peş peşe geldi! Bu dizi şiddeti özendiriyor - Sayfa 2

Dizide güçlü olanın hayatta kalması ve ön plana çıkan kişi olmasının, ergenlerin akranları arasında güç ve popülerlik kazanabilmek için şiddete başvurmasıyla benzer nitelikte olduğunu hatırlatan Psikolog Nida Biçen “Bu tarz diziler, çocuk ve ergenlerde, öne çıkmak için daha fazla şiddet göstermesi ve gücünü ortaya koyması gerektiği düşüncesini pekiştirebiliyor" dedi.Squid Game hakkında uyarılar peş peşe geldi! Bu dizi şiddeti özendiriyor - Sayfa 3

"Dizide son oyunlar bittiğinde hayatta kalan son kişi para kazanmayı hak ediyor" diyen Biçen, "Şiddetin ödüllendirilmesi bu davranışın pekişmesine sebep oluyor.

Squid Game hakkında uyarılar peş peşe geldi! Bu dizi şiddeti özendiriyor - Sayfa 4

Özellikle çocuklarda bu davranışın ödüllendirilmesi, gerçek hayatında da bunun ödüllendirilecek bir davranış olduğu algısına sebebiyet verebilir.