SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir? SSPE sebepleri ve belirtileri neler? Tedavisi var mı?

SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir? sorusu son günlerde sıkça sorulan bir soru haline geldi. Kısaca SSPE olarak anılan Subakut sklerozan panensefalit hastalığı, ilerlemeyi sürdüren, ölümcül bir nörolojik rahatsızlık ve kızamık aşısı olmayan çocuklarda daha sık görülüyor.  Peki, SSPE sebepleri ve belirtileri neler? Tedavisi var mı? SSPE hastalığı hakkında merak edilenleri haberimizde bir araya getirdik.

SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir? SSPE sebepleri ve  belirtileri neler? Tedavisi var mı?
04.03.2019 11:10

SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir? sorusu son günlerde sıkça sorulan bir soru haline geldi. Kısaca SSPE olarak anılan Subakut sklerozan panensefalit hastalığı, ilerlemeyi sürdüren, ölümcül bir nörolojik rahatsızlık ve kızamık aşısı olmayan çocuklarda daha sık görülüyor.  Peki, SSPE sebepleri ve belirtileri neler? Tedavisi var mı? SSPE hastalığı hakkında merak edilenleri haberimizde bir araya getirdik.

SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir? SSPE sebepleri ve belirtileri neler?  ve Tedavisi var mı? soruların yanıtını sizler için cevapladık. SSPE olarak bilinen Subakut sklerozan panensefalit hastalığı kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülüyor. Anı zamanda ergenlerde ve çocuklarda görülme sıklığı da daha fazla. Nadir bir hastalık olmasının yanında korkutuzu bir etkiye sahip olan SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir? SSPE sebepleri ve belirtileri neler? Tedavisi var mı? İşte SSPE hakkında merak edilenler...

SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı nedir?

Subakut sklerozan panensefalit (SSPE) bir beyin hastalığıdır. Kusurlu kızamık virüsünün neden olduğu yavaş ama kalıcı bir viral enfeksiyondur. Bağışıklık sisteminin kızamık virüsüne veya rubeolaya karşı anormal bir reaksiyon vermesi nedeniyle oluşur. Beynin iltihaplanmasına, şişmesine ve tahrişine neden olur. Kızamıktan kurtulduktan yıllar sonra ortaya çıkabilir ve genellikle ölümcüldür.

– ‘Subakut’ yavaş bir başlangıç ve genellikle kademeli bir ilerleme anlamına gelir.

– ‘Skleroz’, beyne zarar veren ve onu korkutan bir tepkidir.

– ‘Pan-ensefalit’, beynin tüm alanlarının etkilendiği anlamına gelir.

– ‘Kronik Ensefalit’, yavaş zaman geçiren bir tür ensefalit anlamına gelir.

Ne yazık ki, SSPE bir tedavisi olmayan ilerleyici bir ensefalit (beyin iltihabı) şeklidir.

SSPE nadir görülen bir durumdur. 100.000 doğal kızamık vakasının yaklaşık 2’sinde ortaya çıkar. Gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır, çünkü daha yüksek oranda doğal kızamık enfeksiyonu ve daha az aşılama oranı vardır. Etkili bir kızamık bağışıklama programının olduğu Batı ülkelerinde nadir görülür. Kızamık aşısı, çocuk aşı yaptırmadan önce kızamık virüsüne maruz kalmadığı sürece SSPE’ye karşı korunacaktır.

SSPE, ilk kızamık enfeksiyonu geçiren iki yaşından küçük çocuklarda veya genç erişkinlerde daha sık görülür. Erkekler kızlardan daha sık etkilenir.

SSPE NEDENLERİ

Normalde, kızamık virüsü beyin hasarına neden olmaz. Ancak, kızamığa veya muhtemelen virüsün bazı mutant formlarına karşı anormal bir immün yanıt, ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilir. Bu tepki, yıllarca sürebilen beyin iltihabına (şişlik ve tahrişe) yol açar.

SSPE BELİRTİLERİ

SSPE’nin ilk belirtileri çok hafif olabilir ve bu hastalığın birkaç aşaması vardır. İlk kızamık enfeksiyonundan sonra, virüs beyin hücrelerinde gizlenir.

SSPE’nin semptomları ve belirtileri, kızamık enfeksiyonundan yaklaşık 6-8 yıl sonra başlar ve enfekte olmuş beyin hücrelerinin imhasına bağlıdır. İlk başta, belirtilen sorunlar çok hafiftir ve bir hastalık olarak tespit edilmesi zor olabilir. Genellikle kişiliğin değişmesiyle başlar. İşte ya da okuldaki performansları değişir. El yazısında dikkat çekici bir düzensizlik, sıradan günlük işler yapmada zorluk veya konuşma sırasındaki konuşma değişikliği olabilir. Bu, başlangıçta doktorların veya diğer uzmanların, çocuğun veya genç yetişkinin psikolojik veya psikiyatrik sorunlardan muzdarip olduğunu düşünmesine neden olabilir. Nöbetler veya uzuvların jerksleri (genellikle miyoklonus olarak bilinir) gibi istem dışı hareketler başlar ve bu noktada sıklıkla başka araştırmalara başlanır. Bu anormal hareketlerin başlangıcı, hastalığın bir sonraki aşamasını oluşturur.

Birkaç ay içinde diğer hareket sorunları, kollar ve bacakların istenmeyen ve kontrolsüz hareketi, kademeli olarak sertlik ortaya çıkması ve vücudun bir tarafında daha belirgin olan artmış (spastik) kas tonusu gibi başlar. Bu belirtiler ortaya çıktıkça, beyin bozulmasının ilerlemesi durumu vardır ve çocuğun ya da yetişkinin bir tür demanstan muzdarip olduğu anlaşılmaktadır. Nöbetler çok sıkıntılı olabilir ve tedaviye iyi yanıt vermez. Görme veya gördüklerini tanıma, bu aşamadan etkilenir.

Demans ve sakatlık ciddileşir ve etkilenen kişi tamamen aileye veya bakıcıya tüm ihtiyaçları için bağımlı hale gelir. Son olarak, beslenmeyi, yutmayı ve nefes almayı etkileyen problemler hastalığın son aşamasına katkıda bulunur. Hasta bu süre boyunca aylarca hatta yıllarca kalabilir. Ölüm genellikle zatürre yüzünden olur. Çok nadiren SSPE daha hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve daha hızlı ilerler, özellikle de doğum sırasında bebek kızamığa yakalanırsa. SSPE de hamileliği sırasında annede görülürse hızlı olabilir.

SSPE TEDAVİSİ

SSPE için hiçbir tedavi yoktur. Bununla birlikte, doktorunuz durumun ilerlemesini yavaşlatabilecek bazı antiviral ilaçlar yazabilir. Ayrıca nöbetleri kontrol altına almak için antikonvülzan ilaçlar da önerebilirler. SSPE’li çoğu kişi bir ila üç yıl içinde ölür. Bazı durumlarda daha uzun yaşarlar.

Subakut sklerozan panensefalit (SSPE)’yi önlemenin tek yolu kızamık aşısı olmaktır.

Yorumlar