Staj maaşı yükseldi mi ne kadar oldu, kaç TL? Staj ücretine zam geldi mi? İşte yeni ücretler

Ülkemizde aktif olarak eğitim görmeye devam eden gençlere sağlanan staj ödemesi devam ediyor. Asgari ücrete zam gelmesinin ardından staj maaşlarına zam geldi mi? sorusu gündeme geldi. Öğrencilik hayatı devam eden ve staj yapan kişiler staj ücretine zam gelip gelmediğini araştırıyorlar. Asgari ücret artışı ile birlikte işletmelerde staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin ücretleri de artırıldı. İşte 2022 staj ücretleri...

Staj maaşı yükseldi mi ne kadar oldu, kaç TL? Staj ücretine zam geldi mi? İşte yeni ücretler - Sayfa 1

Öğrencilik hayatı devam eden ve aynı zamanda staj yapan üniversiteli, meslek liseli öğrencilerin staj ücretlerine de zam geldi. Milyonlarca öğrenci 2022 staj ücreti ne kadar? Staj ücretine zam geldi mi ne kadar oldu? sorusuna cevap arıyor. 2022 yılında staj yapan gençler mesleğe ilk adımda 1.275 lira harçlık alacak. Yirminin altında çalışanı olan işletmede bu tutarın 850 lirasını devlet karşılayacak.


Staj maaşı yükseldi mi ne kadar oldu, kaç TL? Staj ücretine zam geldi mi? İşte yeni ücretler - Sayfa 2

Kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12'nci sınıf öğrencilerine de 2.126 lira ödenecek. Staj ücretine devlet katkısı 5 yıl daha sürecek.

Milyonlarca öğrenci ve işvereni ilgilendiren stajda merak edilen soruların yanıtları şöyle:.


Staj maaşı yükseldi mi ne kadar oldu, kaç TL? Staj ücretine zam geldi mi? İşte yeni ücretler - Sayfa 3

1-Stajyerlerin işyerindeki statüsü nedir?

Sigortalı kabul edilmekle birlikte işçi statüsünde bulunmuyor. Firmaların personel sayısının yüzde 5'inden az olmamak üzere öğrencilere beceri eğitimi zorunluluğu var..


Staj maaşı yükseldi mi ne kadar oldu, kaç TL? Staj ücretine zam geldi mi? İşte yeni ücretler - Sayfa 4

STAJYER MAAŞI NE KADAR?

Asgari ücretin net tutarının yüzde 30'u kadar (Bu yıl 1.275 lira), kalfalık yeterliliği kazanan 12'inci sınıf öğrencilerine de asgari ücretin yüzde 50'sinden az olmayacak kadar (2.126 lira) ödeme yapılacak..