Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İş hayatında stresi artık hepimiz kanıksadık. Oysa stres te aslında üzerinde durulması gereken, analiz edilip çözümler bulunabilecek bir rahatsızlıktır. Stres yönetilebilen bir şeydir ve bunun yöntemini Pozitif Stres Yönetimi değerlemesiyle aktarıyoruz.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları
Editör Ahmet İğdişli 15.03.2019 22:57

Stresin farkına varmak.

Sizi en çok neyin strese soktuğunu kafanızda açıkça belirlemeye çalışın. Sizin stres yaratıcılarınız nelerdir? Stres sinyallerine dikkat edin, böylece hemen harekete geçebilirsiniz.

STRES YARATICILARINIZIN ÖZELLİKLERİNİ İNCELEYEREK DURUMUNUZU DAHA İYİYE GÖTÜREBİLİRSİNİZ..

 

Gerçek bir stres yaratıcısını ele almak ve analiz etmek.

Stres yaratıcılarınızın özelliklerini inceleyerek durumunuzu daha iyiye götürebilirsiniz. Onları görmezden gelirseniz ne olur? Duruma açıkça ve ayrıntılarıyla bakmak, doğru yönde harekete geçme şansınızı artırır. Stres yaratıcılarınızı idare etmek için temel olarak dört taktik vardır.

 

Harekete geçme.

Bu, yeni beceriler kazanma, bilgi sahibi olma ve azimli olma anlamına gelebilir. Örn. Toplum içinde konuşmaktan korkuyorsanız, biraz eğitim görün ve pratik yapın.

Geri çekilme.

Bazı durumlarda mücadele etmektense geri çekilmek daha doğru olabilir. Örn. Eğlenemediğiniz bir partide kalmayabilirsiniz. Birisi sizinle küfürlü bir tarzda konuştuğunda kendi kendinize bu kişinin yorgunluktan ya da öfkeden böyle yaptığını söyleyerek uğraşmaktan vazgeçip geri çekilebilirsiniz.

Hiçbir şey yapmama.

Bazı durumlarda, harekete geçmeden önce olmasını beklediğiniz bir şey varsa hiçbir şey yapmamak akıllıca olabilir. Örn. Bir kaza soruşturması sırasında polis “biz sizi tekrar arayacağız” derse…

Tavrınızı ayarlama.

Stres yaratıcıyı tanımanın size ne kazandıracağını bir düşünün. Yaşadığınız evi ya da yakın arkadaşlarınızı kaybetmek söz konusuysa o evde yaşamanın ya da o kişiyi tanımanın size kazandırdığı faydalar üzerinde durun. Bir kayıp için kederlenmek doğal ve önemli bir tecrübedir. Ama hayatınızın kalan kısmını hep bu kederle geçirirseniz, sürekli geçmişte yaşar ve çevrenizde olup bitenlerin farkına bile varmazsınız. Tavrınızı ayarlamanız için 2 temel şeye ihtiyacınız olacaktır.

Stres yaratıcılara doğru açıdan bakmak. 
Kendi kendinize sorun: Gerçekten o kadar kötü mü? Bu yüzden ölür müyüm? Aç kalır mıyız? İşimi kaybeder miyim?

Olumsuz düşünce ve fantezilerden kaçınmak. 
Stresli bir durumda, durumun kötü yönleri abartılır. Enerjinizi yapıcı-olumlu şeyler için saklayın. Durumun tüm olumlu yönlerini bir liste halinde yazın. Eğer bu faydalı olursa “olabileceklerin” değil gerçekten olumsuz olan yönlerin de bir listesini yapın.

FORMUNUZU KORUMAK ÖMRÜNÜZÜ UZATABİLİR!

 

Fiziksel olarak formda olmak.
Formunuzu korumanın ömrünüzü uzatabileceği, beyin üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve stresi yenme kapasitenizi arttırdığı konusunda bütün araştırmacılar hemfikirdir.

Forma girmek ve formda kalmak için düzenli olarak jimnastik yapmanız gereklidir. Haftada 3 gün, en az 20 dakika jimnastik yapmak sağlıklı yaşam ve iş performansı açısından idealdir.

Spor yapmak için motive olmak bazen zor olabilir ama bunu başkalarıyla birlikte önceden belirlenmiş zamanlarda yapmak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Çünkü böylece hem verdiğiniz sözü tutmak zorunda kalacak hem de birlikte spor yaptığınız grup ile motivasyon paylaşımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Sağlıklı beslenme.
Birçok beslenme uzmanı, doymuş yağ oranı düşük, lifli, tuz ve şekeri az, düşük kalorili ve kolesterolsüz ayrıca nişastası zengin yiyecekleri tüketmenin faydaları konusunda birleşiyor. Ayrıca, aşırı kafein, nikotin ve yoğunlaştırılmış şekerin vücuttaki stres oranını arttırdığı konusunda aynı görüşü paylaşmaktadırlar.

VÜCUDUNUZUN DÜZENLİ OLARAK DİNLENMEYE İHTİYACI VARDIR.

 

Rahatlamak.
Vücudunuzun düzenli olarak dinlenmeye ihtiyacı vardır. Rahatlama teknikleri çok önemlidir. Kendinize uygun bir rahatlama tekniği seçin ve en yakın zamanda hemen düzenli olarak uygulamaya başlayın.

Yoga
Meditasyon
Kendi bünyenize uygun spor faaliyetleri
Kas gevşetme

Gün boyunca kısa dinlenme molaları vermek.
Bedeninizin bütün gün tam gaz ileri gitmeye değil, çalışma ritminde dönüşümlere (iş, dinlenme, iş, dinlenme) ihtiyacı vardır. Hem öğle tatilinde hem de gün boyunca küçük aralar vererek mutlaka biraz dinlenin.

İşiniz gereği hep oturuyorsanız, olabildiğince sık ayağa kalkın. Ya da tam tersi.

Bazı insanlar için yalnız kalıp rahatlamak için uygun bir yer bulmak çok zordur. Bu durumda istesek de istemesek de boş olduğumuz, iş yapmadığımız anlardan faydalanmak iyi bir fikirdir. Örn. Asansörde, koridorda yavaş yürürken, tuvalette, araba trafik ışıklarında durduğunda vb

Günde birkaç kez kısa aralar vermek için “işten uzaklaşmak” çok önemlidir. Önemli olan mola süresinin uzunluğu değil, mola almayı ihmal etmemektir.

“Gelişme” fikri, sıradışı düşünme ve mûcitliğin belki de en büyük potansiyelidir. Mevcut işleri daha iyi yapma düşüncesini taşıdıkça, icatların ardı arkası kesilmeyecektir. Ancak halihazırdaki fiiliyattan memnun olmak, yani mevcutla iktifa etmek, inkişaf ve mûcitlik rûhunu öldürmektir.

Bu noktada Japonlar’ın Avrupalılara fark attığı görülür. Toyota, yılda her bir işçiden yaklaşık 300 teklif alırken, vasat bir Avrupa şirketinde bu sayı 10’un altındadır.

Aslında Avrupalılar da “Tam Kalite Yönetimi” gibi bazı yeni metodlarla sürekli inkişafa açık olmak istemektedirler, ancak idarî bir hata sonucu başarılı olamamışlardır. Yüzlerce teklif sadece bir merkezde toplanınca, bunları değerlendirme imkanı bulamamışlardır. Japonlar ise buna şöyle bir çözüm bulmuşlardır: Her bölüme ait istişare heyetleri kendilerini ilgilendiren teklifleri değerlendirmiş, böylelikle yeni fikirlerin sadece bir merkezde aşırı derecede birikerek çürümesi önlenmiştir.

Unutulmamalıdır ki, en iyi neticeler, daha önce kimsenin durup düşünmediği konularda durup düşünmekle elde edilir. Ancak bu iş hiç de kolay değildir. Eğer ihtiyacınız yok gibi gözüküyorsa oturup yeni alternatifler düşünmek çok çetin bir iştir, çünkü gereksiz bir teşebbüs, zaman kaybı veya bir lüks gibi gözükmektedir.

Nefes alıp-vermek
 

Strese cevap vermeye başladığınız zaman değişen ilk şey nefes alıp vermenizdir. Ve işin iyi yanı nefes alıp-verme kolayca kontrol edilebilir.


Eğer, nefes alıp-vermelerinizin yavaş ve düzenli olmasını sağlayabilirseniz, bedeniniz gevşer, ruhsal durumunuz bundan etkilenir ve stresi kontrol altına alabilirsiniz. İnsanların saunada ya da yüzme havuzunda kavga etmesinin ne kadar az bir ihtimal olduğunu düşünün. Eğer yavaş ve düzenli nefes alıp vererek, bedeninizi bilinçli bir şekilde rahatlatırsanız stresi engelleyebilirsiniz.

Beş aşamada nefes alıp-verme tekniği

Bu, ihtiyaç duyduğunuz her an uygulayabileceğiniz, hızlı, yararlı ve basit bir rahatlama tekniğidir. Bu tekniği uygulamak için gözlerinizin açık ya da kapalı olması önemli değildir. Bu nedenle yalnız olmadığınızda bile tekniği kullanabilirsiniz, hiç kimse bunu fark etmeyecektir.

Mide kaslarınızın önce hareket edip sonra gevşediğini hissederek, 5 kere derin nefes alıp verin.

Nefes 1: Derin bir nefes alın-verin.
Bundan sonraki dört adımda, nefes alırken şu adale gruplarınızı gerin, nefes verirken gevşetin.
Nefes 2: Ayaklar.
Nefes 3: Eller ve bedenin üst kısmı.
Nefes 4: Çene.
Nefes 5: Mide.

İşiniz için düzenleme yapın.


Stresten kaçmanın en iyi yollarından biri, iş ve özel hayatınızda sizden beklenen olaylara karşı, kendinizi tam manasıyla hazırlamış olmanızdır. Bu bir diğer anlamda iş ve özel hayatınızdaki hedef ve planlarınızı belirlemiş olmanız demektir. Beklenmeyen şeylerle başa çıkabilmek muhakkak ki beklentiniz dahilinde olan şeylerle başa çıkmanızdan çok daha zordur.

Ruhsal yönden hazır olmak moral gücünüzün yüksek olması çok önemlidir ama önceden hazırlıklı olup planlar yapabilmek ve bunun için gerekli becerilere sahip olmak da en az onun kadar önemlidir. Bilgi ve tecrübe eksikliği, korkunç bir “bilinmeyenle karşılaşma” duygusuna sebep olabilir.

Eğer siz de, hizmet sunan bir çok kişi gibi, iş yaşamında önceden plan yapabilme hakkında yeterli bilginiz olmadığını düşünüyorsanız, hemen bu konuda eğitilmek üzere harekete geçmenizi öneririz.

* Kullandığınız sistemi ve donatımı gözden geçirin.
* Bazı şeyleri not etmeye çalışın.
* Bir seferde tek bir işi yapın.
* Bir sonraki işinizin ne olduğunu bilerek hareket edin.
* Çalışma yerinizi düzenli tutun.
* Gerek duyduğunuz her şey elinizin altında olsun.
* Sık kullandığınız her şeyi kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde bulundurun.

Yararlanılan Kaynak : Positive Stress Management.

 

Ahmet İğdişli, 2019

 

Yorumlar