Süper hücre nedir, nasıl olur? Hangi illerde süper hücre görülecek?

Meteoroloji uzmanları gelecek hafta ile ilgili Yalova, Sürmeli, Bolu ve Düzce’nin de içlerinde bulunduğu pek çok il için sağanak yağış uyarısında bulunuyor. Bu bölgelerde Süper hücre görüleceği ve yağışların buna bağlı olarak aşırı şekillerde gerçekleşeceği haberinin üzerine pek çok kişi konuya dair araştırma yapmaya başladı. Peki, süper hücre nedir, nasıl olur, nerelerde görülecek? İşte ayrıntılar…

Google Haberlere Abone ol
Süper hücre nedir, nasıl olur? Hangi illerde süper hücre görülecek?
23.06.2020 13:00

Son günlerde görülen aşırı yağışlar ve can kayıplarına neden olan sel felaketlerinin ardından meteoroloji uzmanları bu yağışlara süper hücrenin neden olduğunu ve önümüzdeki hafta bu yağışların pek çok bölgede görüleceğini söylüyor. Halk arasında endişeye neden olan süper hücre nedir, nasıl olur ve nerelerde görülecek gibi soruların yanıtlarını haberimizde bir araya getirdik…

HANGİ İLLERDE SÜPER HÜCRE GÖRÜLECEK?

CNN Türk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli önümüzdeki haftaya yönelik hava durumu tahminlerini değerlendirdi. "Salı günü Marmara’nın güneyi, Orta Batı Karadeniz şayet şöyle şehirleri sıralayacak olursa Balıkesir, Bursa çevrelerinden başlıyor, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Bilecik, Düzce Zonguldak, Sinop’a kadar uzanıyor bu alanda kuvvetli sağanak olacak yağışın miktarı fazla ve bu süper hücre oluşumları görünüyor." dedi.

SÜPER HÜCRE NEDİR?

Süper hücre atmosferin yüksek seviyelerindeki açısal rüzgâr yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir.

Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

AZ YAĞIŞLI SÜPER HÜCRE

Az-yağışlı süper hücre genellikle nem oranının düşük olduğu yaz sezonunun oluşur. Az yağışlı süper hücreler yaptıkları dolu yağışları ile ünlüdürler, kimi zaman hiç yağmur bırakmadan golf topu büyüklüğünde dolu yağdırdıkları bilinmektedir.

Az yağışlı süper hücrelerde görülen hortumlar, bol yağışlı veya klasik süper hücrelere kıyasen daha zayıf yapıdadır. Zira hava daha düşük nem oranına sahip olduğu için yağışla beraber buharlaşmadan kaynaklanan ısı kaybı aşağı yönlü hava akımlarının gelişmesine elverişlidir. Bu bakımdan hortumlar ayrıca daha kısa ömürlü olur. Nem oranı düşük olduğu için konveksiyon ile yükselen hava parseli daha yüksek seviyede yoğunlaşacağı için bulut tabanı oldukça yüksektir.

KLASİK SÜPER HÜCRE

Az yağışlı ve bol yağışlı süper hücreler genellikle farklı tip gökgürültülü fırtınaların hibritleşmiş biçimdir, klasik süper hücre ise süper hücrenin saf bir formu olarak kabul edilir. En klasik örneği saat yönünün tersine rüzgalara sahip olan ve radarda virgül görünümlü Hook Echo adı verilen fırtına biçimidir. Virgülün kıvrıldığı yerde genellikle bir hortum bulutu bulunur. En şiddetli hortumlar bu fırtınaların altında oluşur.

Havanın nem oranına bağlı olarak çok farklı boyutlarda dolu yapabilmektedir.

BOL YAĞIŞLI SÜPER HÜCRE

Barbunya görünümüne sahip bol yağışlı süper hücre ise hava kütlesinin taşıdığı su miktarı olduğu koşullarda meydana gelir. Çok yoğun yağışlara sebep oldukları için görüş mesafesi oldukça düşer, bu yüzden bu fırtınaların hortumları çoğunlukla fark edilemediği için hortumlara bağlı ölümler en çok bu tip fırtınalarda görülür.

 

Yorumlar