Swap ne demek, swap anlaşması nedir?

Döviz fiyatlarındaki hareketlilik ve Merkez Bankasının faiz kararları sonrasında "Swap" kelimesi en çok kullanılan terimlerden biri oldu. Birçok kişinin anlamını araştırdığı kelime daha çok bankacılık sektöründe kullanılıyor. Peki, Swap ne demek, swap anlaşması nedir? İşte detaylar...

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Swap ne demek, swap anlaşması nedir?

Özellikle son 2 haftada döviz kurlarında ciddi bir hareketlilik söz konusu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerini güçlendirmek için yurt içi ve yurt dışı bankalarla döviz-TL takası yapıyor. Vatandaşlar ise Swap kelimesinin ne demek olduğunu araştırıyor. Peki, Swap anlaşması nedir?

SWAP NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR? SWAP ANLAŞMASI NEDİR?

İngilizce’de ‘takas’ anlamına gelen swap sözcüğü, iki tarafın belirli bir vade ile farklı para birimlerini belirlenmiş bir faiz ile değiş tokuş yapmaları anlamına geliyor. Vade sonunda işlem tersine çevriliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) azalan rezervlerini güçlendirmek için yurt içi ve yurt dışı bankalarla döviz-TL takası (swap) yapıyor

Swap işlemlerinde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek amaçlanıyor.

TCMB'nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile de 15 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 23 milyar dolara ulaşan swap anlaşması bulunuyor.

 BEA İLE SWAP GÖRÜŞMESİ 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile imzalanan Mutabakat Zaptı Anlaşması kapsamında, iki banka arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlandığı açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 24 Kasım 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Söz konusu anlaşma kapsamında iki ülke merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır" denildi.

Türkiye ve BAE on yıl önce gerçekleşen Arap ayaklanmalarından bu yana bölge ülkelerinde nüfuz sahibi olabilmek için birbirleriyle rekabet ediyorlar. İki ülke Libya'daki iç savaşta karşı tarafları desteklemişti ve ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları Doğu Akdeniz ile Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimde de kendini göstermişti

Yorumlar