Taha Çakmak kimdir, görevi ne? Merkez Bankası Başkan Yardımcısı nereli, hangi görevlerde bulundu?

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine getirilen Taha Çakmak hakkında detaylar merak ediliyor. Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük görevden alındı. Peki Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Taha Çakmak kimdir, görevi ne? Taha Çakmak kaç yaşında, nereli? sorularına cevap aranıyor. TCMB Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevden alınarak Taha Çakmak başkan yardımcısı olarak atandı.

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Taha Çakmak kimdir, görevi ne? Merkez Bankası Başkan Yardımcısı nereli, hangi görevlerde bulundu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na Taha Çakmak atandı. Bu gelişmenin ardından Merkez Bankası yeni Başkan Yardımcısı Taha Çakmak hakkında detaylar merak edildi. Taha Çakmak kimdir, kaç yaşında, görevleri nedir? İşte hakkında merak edilenler...

TAHA ÇAKMAK KİMDİR?

Taha Çakmak, Elazığ'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi. 2004 yılında Deloitte Touche & Tohmatsu’da Denetçi, 2005 yılında Sosyal Sigortalar Kurumunda Müfettiş Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2005-2019 yılları arasında Ziraat Bankası A.Ş.’de Teftiş Kurulu Müfettişi, Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı İş Tasarımı Yöneticisi, Ankara Perakende Şube Yöneticisi, İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı ve Ankara Kamu Kurumsal Şube Yöneticisi olarak görev aldı. 2019-2021 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Çakmak, 13 Ekim 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır. 

Taha Çakmak

EN GÜÇLÜ İNSAN KAYNAKLARI LİDERİ ARAŞTIRMASINDA 8. OLDU

Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Bölüm Başkanlığı da yapan Taha Çakmak, Ekonomist Dergisi tarafından yapılan "En Güçlü 50 İK Lideri" araştırmasında 8. sırada yer aldı.

PARA POLİTİKASI KURULU ÜYELERİ

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu (Başkan)

Dr. Emrah Şener

Mustafa Duman

Taha Çakmak

Prof. Dr. Yusuf Tuna

Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI NEDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), banknot ihraç eden, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmiş ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur. Kağıt para (banknot) basma tekelini elinde bulundurur ve bu yetkiye istinaden bağımsız olarak para politikasını belirler. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce basılan madeni paraların tedavülü de Merkez Bankasınca sağlanmaktadır.

Merkez Bankası EFT (Elektronik Fon Transferi), EMKT (Elektronik Menkul Kıymet Transferi) sistemlerinin Türkiye'deki sahibi olup, Tüm Dünya Bankalararası Mali İletişim Topluluğunun (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - SWIFT) Türkiye ayağını yürütmektedir.

Banka büyük Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS) olarak adlandırılan büyük bir veri tabanına sahiptir. Bu veri tabanındaki bilgiler İngilizce ve Türkçe olarak kullanıcıların hizmetine açılmıştır.

Yorumlar