Bir adam, köpeğini gezdirirken 70 milyon yıllık bir fosille karşılaştı, ancak o ve yerel arkeologlar, halkın buluntuyu kurcalayacağı korkusuyla bunu iki yıl boyunca bir sır olarak sakladılar.

Newsweek'in haberine göre, 25 yaşındaki Damien Boschetto, keşfi yaklaşık iki yıl önce Fransa'nın Hérault kentindeki Montouliers'te yaptı .

Haber kaynağının haberine göre Boschetto, keşfi yakınlardaki Cruzy kasabasındaki kültürel, arkeolojik ve paleontoloji derneğine bildirdi.

Grup, fosilin neredeyse tamamlanmış, 9 metre uzunluğunda, fosilleşmiş bir titanosaur olduğunu belirledi.

Paleontologlar rutin olarak milyonlarca yıl önce var olan hayvanların kemiklerini kazarken, tamamen sağlam bir fosilleşmiş dinozor iskeleti bulmak inanılmaz derecede nadirdir . Örneğin, bir çalışma, 66 ila 68 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen 1,7 milyar Tyrannosaurus rex'in bulunduğunu öne sürüyor , ancak bilim insanları bunların 100'den azının fosilleşmiş kalıntılarını buldu .

Encyclopedia Britannica'ya göre Titanozorlar, çok uzun boyunlu bitki yiyiciler olan sauropodların bir alt grubuydu . Devasa otçullar bilinen en büyük dinozorlardan bazılarıdır ve her kıtada yaklaşık 150 ila 66 milyon yıl önce yaşamışlardır.

Newsweek'in haberine göre araştırmacılar, Boschetto tarafından keşfedilen titanozor fosilinin yaklaşık %70'inin tamamlandığını keşfetti.

Boschetto, "Köpeği gezdirirken uçurumun kenarında meydana gelen heyelan, çeşitli iskeletlerin kemiklerini ortaya çıkardı" dedi ve ekledi: "Bunlar düşmüş kemiklerdi, dolayısıyla izole edilmişlerdi. Birkaç günlük kazılardan sonra şunu fark ettik: birbirine bağlı kemiklerdi."

Dinazor

İKİ YIL BOYUNCA GİZLEDİLER

Boschetto ve araştırmacılar, siteyi vandallardan korumak için keşfi iki yıl boyunca gizli tuttular.

Araştırmacılar kemikleri incelemeyi bitirdiğinde Boschetto'nun titanozoru, 2012'de ortaya çıkarılan başka bir titanozor uyluk kemiğine de ev sahipliği yapan Cruzy Müzesi'nde sergilenecek.

Boschetto, Washington Post'a paleontoloji meraklısı olduğunu söyledi. Cruzy müzesinin müdürü Francis Fages, Post'a yaptığı açıklamada, Boschetto'nun son iki yıldır müzede gönüllü olarak çalışmasının müzenin paleontoloji departmanı açısından değerli olduğunu söyledi.

Fages,"Bu keşifler bilimsel açıdan ilginç çünkü Fransa ve Avrupa'nın geç Kretase dönemindeki türlerin ve ekosistemlerin anlaşılmasına katkıda bulunuyorlar." dedi. 

Kaynak: Business Insider