Tam kapanma nedir? Tam kapanma ne zaman başlayacak, ne kadar sürecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, uzun süredir beklenen tam kapanma kararının alındığını duyurdu. Kapanma, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayacak. Vatandaşlar, tam kapanmanın ne demek olduğunu ve ne kadar süreceğini araştırıyor.

Google Haberlere Abone ol
Tam kapanma nedir? Tam kapanma ne zaman başlayacak, ne kadar sürecek?
26.04.2021 20:50

Koronavirüs vaka sayılarındaki büyük artış nedeniyle Türkiye tam kapanmaya gitmek zorunda kaldı. Sokağa çıkma yasağı yiyecek, sağlık sektörleri hariç birçok işyeri kapancak. 8-12 sınıflar yüzyüze eğitime ara vererek. Tam kapanmanın ne zaman başlayıp, ne zaman biteceği en çok araştırılan konulardan biri oldu.

TAM KAPANMA NEDİR?

Tam kapanma, bazı iş yerleri ve sağlık kuruluşları haricinde her yerin kapalı olması demektir. Market alışveri ve hastalık dışında vatandaşların sokağa çıkma yasağının olduğu bir uygulamadır.

TAM KAPANMA NE KADAR SÜRECEK?

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüs salgınında alınan yeni kısıtlama kararını da açıklayan Erdoğan, yurt genelinde Ramazan Bayramı'nı kapsayacak şekilde 3 hafta süreyle tam kapanma uygulanacağını duyurdu. Ayrıca tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verildi, sınavlar ertelendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kararlar şöyle:

"29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir.

Yorumlar