1100 TL yardımı başvuruları nereye, nasıl yapılır? Tam kapanma yardımı ne zaman verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, tam kapanma dönemi için ihtiyaç sahibi 2 milyonu aşkın haneye, 1100 lira tutarında yardım yapılacağını söyledi. Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı çerçevesinde gerçekleştirilecek 1100 liralık yardımın başvurularının nereye nasıl yapılacağı ve kimlere verileceği merak konusu oldu.

Google Haberlere Abone ol
1100 TL yardımı başvuruları nereye, nasıl yapılır? Tam kapanma yardımı ne zaman verilecek?
02.05.2021 12:03

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere müjdeli haberi verdi. Yanık, koronavirüs nedeniyle ilan edilen tam kapanma sürecinde hane başına 1100 lira tutarında yardım yapılacağını söyledi. Tam kapanma yardımının ne zaman verileceği araştırırken yardımın ihtiyaç sahibi 2 milyonu kapsaması bekleniyor.

Bakan Derya Yanık, "Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı"nın detaylarını açıkladı.

1100 LİRALIK TAM KAPANMA YARDIMI KİMLERE VERİLECEK?

Söz konusu yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik, başvuruya gerek olmaksızın yapılacağını aktaran Yanık, şunları kaydetti:

"Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV'lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira tutarında 'Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı' ödemesi gerçekleştireceğiz."

pandemiyardımı

TAM KAPANMA YARDIMINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarının da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemeleri ile birlikte yapılacağını bildiren Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının "Sosyal Yardım Sorgula" başlıklı bölümünden kontrol edilebileceğini anımsattı.

Öte yandan Bakanlık tarafından destek ödemelerinin, daha önce e-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağı ifade edildi.

Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri, Ramazan Bayramı'na kadar konutlarına teslim edilecek.

Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olunan diğer hanelere desteğin devamı için ayrıca 183 milyon lira ilave kaynak aktarımında bulunacak.

Yorumlar