Tam kapanmada seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi alma işlemi E devlet

Tam kapanmanın başlamasıyla seyahat izin belgesi alma işlemi nasıl yapılacak merak ediliyor. İçişleri Bakanlığı genelgesinde "Vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecek" dendi. Seyahat İzin Belgesi almak şartıyla şehirlerarası seyahate izin verilebiliyor. Bu sebeple vatandaşlar telefondan seyahat izin belgesi almak için e-Devlet'e yoğun başvuru yapıyor.

Google Haberlere Abone ol
Tam kapanmada seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi alma işlemi E devlet
01.05.2021 15:50

17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma süreci başladı. İl dışına çıkmak isteyen vatandaşlar seyahat izin belgesi almak zorunda. Bu sebeple seyahat izin belgesi alacaklar e-Devlet sistemine yoğun ilgi gösterdi. Birçok vatandaş yoğunluktan dolayı seyahat izin belgesi alamamakta. Kimler telefon ve e devlet ile seyahat izin belgesi alabilir?

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildiriliyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

KİMLER SEYAHAT BELGESİ ALABİLECEK?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede şu ifadeler yer aldı;

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince vatandaşların şehirlerarası seyahatine zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Buna karşın, zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşunca görevlendirilmiş olan kamu görevlileri kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik onaylanarak cenaze yakınlarına seyahat izin belgesi oluşturulacak.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuran vatandaşlardan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek ve Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak gerçekleştirilecek.Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan en fazla 2 kişi, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen ve 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge ve bilgiyle ibraz edenler; ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan ve ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek.

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLERARASI YASAK VAR MI?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar şehirler arası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir.

Yorumlar