Tanesi 3 bin TL! Binlerce yıllık teknikle üretiliyor

Bursa'da binlerce yıllık teknikle üretilen kılıç ve bıçaklar büyük rağbet görüyor. Son dönemde yayınlanan tarihi diziler kılıçlara talebi artırdı. Kılıçların tanesi 3 bin liradan, bıçaklar ise 100 ila 250 lira arasında satılıyor.

Tanesi 3 bin TL! Binlerce yıllık teknikle üretiliyor - Sayfa 1

Binlerce yıldır paslanır demirden yapılan dövme bıçak ve kılıçlar fiyatının yüksek olması ve işçiliğinin zor olması sebebiyle önemini yitirmişti. Son yıllarda yayınlanan tarihî diziler bu kılıç ve bıçaklara rağbeti arttırdı.


Tanesi 3 bin TL! Binlerce yıllık teknikle üretiliyor - Sayfa 2

3 GÜNDE YAPILIYOR

Bursalı bıçak ve kılıç ustaları, yaktıkları ateşlerde kızdırdıkları demirleri döverek binlerce yıl önce yapıldığı gibi kılıç ve bıçak imâl ediyor. Bir usta günde 3 tane dövme bıçak imâl ediyor. Binlerce derecelik ocak başında kılıç yapan ustalar, dövme bir kılıcı 3 günde yapıyor.


Tanesi 3 bin TL! Binlerce yıllık teknikle üretiliyor - Sayfa 3

Bursa'da imâl edilen bu kılıç ve bıçaklar Türkiye'nin her vilâyetine ve dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor. Bu teknikle üretilen kılıç ve bıçaklar daha sağlam ve keskin oluyor.


Tanesi 3 bin TL! Binlerce yıllık teknikle üretiliyor - Sayfa 4

Bu işin çok meşakkatli olduğunu ifade eden bıçak ve kılıç ustası İsmail Güler, "Son dönemde el yapımı bıçak ve kılıçlara büyük rağbet var. Son yıllarda televizyonlarda yayınlanan diziler el yapımı kılıç ve bıçaklara ilgili artırdı. Bu bıçak ve kılıçlar paslanır çelikten olup, binlerce derecelik ateşte ısıtılıp dövülerek yapılıyor.