Mavi Vatan için gurur günü yaşanıyor. Türkiye'nin yakın zamanda Deniz Kuvvetleri'nde çok konuşulur bir hale doğru gittiğini ifade eden Savunma Sanayi Analisti Anıl Şahin, "Çünkü aynı anda gemileri envantere almayı alışkanlık hale getiriyor." dedi

"BU ÇOK CİDDİ BİR KABİLİYET"

4 gemiyi aynı anda kendi ülkesinde üreten çok az sayıda ülkenin olduğunu belirten Savunma Sanayi Analisti Anıl Şahin, "Bu çok ciddi bir kabiliyet. 2 muharip gemi ve destek gemisini aynı anda envantere alabiliyoruz ama biz bu yılın ilerleyen aşamalarında ilk Reis sınıfı denizaltı olan TCG Piri Reis'i de envantere de alacağız. Yani bir yıl içerisinde 5-6 deniz platformunu envantere almış olacağız." dedi.


"TÜRKİYE, ŞUANDA BÖLGESİNDE EN BÜYÜK DONANMA FİLOSUNA VE KABİLİYETİNE SAHİP"

Onun haricinde TCG İstanbul'un ardından gelecek olan 3 İstif sınıfı fırkateyn de 6 ay aralıklarla envantere girecek. Devamında aynı anda 2 adet HİSAR sınıfı açık karakol gemisi aynı anda envantere girecek. Yani aslında Türkiye, yakında Deniz Kuvvetleri'nde çok daha konuşulur bir hale doğru gidiyor. Çünkü, aynı anda gemileri envantere alabilmeyi alışkanlık haline getirmiş oluyor. Bu da aslında Türkiye'nin bölgesinde bulunduğu konumu itibarıyla çok büyük bir gereklilik. Türkiye, şuanda bölgesinde en büyük donanma filosuna ve kabiliyetine sahip. Bunu da artırarak hem Karadeniz'de hem Doğu Akdeniz'de hem de Ege'de Türk sancağını daha emin bir şekilde dalgalandırma konumuna yükseliyor.

Editör: Bilge Güler