Tek lokmasını bile ağzınıza sürmeyin! Şeker hastası olmanıza sebep olan o besin

Yapılan son araştırmalara göre; tüm dünyada 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğunu tahmin ediliyor ve 2035 yılına kadar bu rakamın 592 milyon olması bekleniyor. Bu durum, birçok kişiyi kalp hastalığı ve felç riskine karşı savunmasız hale getiriyor. Düzensiz kan şekeri oranları ise beslenmenin kaynaklandığı önemli sorunlardan biri. Bu noktada karbonhidratlar en büyük öneme sahip.

Tek lokmasını bile ağzınıza sürmeyin! Şeker hastası olmanıza sebep olan o besin - Sayfa 1

Basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere iki tür karbonhidrat bulunuyor. Uzman Diyetisyen Sydney Greene, basit karbonhidratların lif ve protein içermeyen işlenmiş gıdalar olduğunu ve yendiğinde çok çabuk sindirilmeleri nedeniyle kan şekerinde büyük artışlar meydana getirdiğini belirtiyor.

Tek lokmasını bile ağzınıza sürmeyin! Şeker hastası olmanıza sebep olan o besin - Sayfa 2

CDC (Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi) diyabetli kişilerin günlük kalorilerinin sadece yarısını karbonhidratlara ayırmalarını ve ayrıca kan şekeri tutarlılığını korumak için her öğünde aynı miktarda karbonhidrat tüketmelerini öneriyor.

Tek lokmasını bile ağzınıza sürmeyin! Şeker hastası olmanıza sebep olan o besin - Sayfa 3

Çoğunlukla, kan şekeri seviyelerini düzgün bir seviyede tutmak için karbonhidratlardan tamamen uzak durmak gerekmiyor. Bunun yerine, karbonhidratlı bir gıdaya sağlıklı yağ ve protein gibi bileşenler eklemek, bir öğünün dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Tek lokmasını bile ağzınıza sürmeyin! Şeker hastası olmanıza sebep olan o besin - Sayfa 4

Kan şekerini kontrol altında tutabilmek için tüm bunların yanı sıra tam tahıl ve lif içeriği yüksek olan karbonhidrat ürünlerini seçmek önemlidir.