Akıllı televizyonların hayatımıza girmesi ile birlikte pek tabii bazı sorunlarda da değişiklikler olmaya başladı. Her ne kadar sorunlar dahi değişmiş olsa da geçmişten günümüze kadar değişmeden gelen tek sorun televizyonda sesin olup görüntünün olmaması olabilir.

Televizyonun görüntü vermemesi ancak ses vermesi pek çok nedene bağlı şekilde gelişiyor olabilir. Led bir TV kullanıyorsanız Led ışıklarının bozulması, pixellerinin bozulması, görüntü oluşturan birimin bozulması ve hatta kabloların zarar görmesi bile bu durumu tetikleyebilir.

Televizyonunuzu garantiye veya garanti kapsamı bitmiş ise tamire göndermeden önce evde bazı yöntemler deneyerek görüntüyü tekrar getirmenin yolunu deneyebilirsiniz ancak, olumlu yanıt alamadığınızda tamir için yetkili bir servise götürebilirsiniz.

Tv Sorun

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Sorunu

Televizyonda ses var görüntü yok sorunu ile ilgili bilinen nedenlere göz atarak sorunun neyden kanyaklı olduğunu tespit edebilirsiniz.

Tespit edilmesi ile birlikte televizyonunuzu tamir için yetkili bir birime göndermeniz gerekecektir. Her ne kadar kimi sorunlar garanti kapsamı içinde olsa da kimi sorunlar bu kapsamın dışındadır. Konu ile ilgili televizyon markanızın yetkili servisi ile iletişime geçebilir, model numarasına göre fiyatlandırma alabilirsiniz.

Her ne kadar görüntü problemleri için tamir mümkün olsa da monitör, televizyon gibi çevre birimlerinde yenisini almak tamir ettirmekten daha ucuza mâl olabiliyor.

1.       Televizyon görüntü kablolarını kontrol edin. Yerinden sökün ve yeniden takın, girişi temizleyin,

2.       Televizyonunuzun fişini çekin ve bir süre bekledikten sonra tekrar takın,

3.       Dahili uydu alıcısına sahip değilseniz harici uydu alıcısından gelen kabloları kontrol edin, yeniden başlatın veya kabloları söküp girişleri-çıkışları temizleyin.

Ses Var Görüntü Yok Sorunu Sebepleri

Televizyonda ses var görüntü yok sorunu için pek çok sebep bulunabilir. Söz konusu sebeplere göre görüntüsü giden tv için yapılabilecekler de değişiklik gösterebilir.

Her ne kadar bu sorunun evde çözümü sınırlı olsa da kimi zaman sadece fişini çekerek beklemek bile bir çözüme kavuşturabilecek nitelikte olabiliyor. Görüntüsü giden tv için çözümler sağlayabilmek için öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını tespit etmek gerekir.

Bunun için ise sebep olan durumları göz önünde bulundurmak en doğrusu olacaktır. Genel olarak bilinen sebepler şu şekildedir;

·         Kablo bağlantılarında sorunlar olabilir,

·         Televizyon girişlerinde ve çıkışlarında arızalar yaşanıyor olabilir,

·         Televizyonun ayarlarında sorunlar olabilir,

·         Güç bağlantıları ve görüntü oluşturucuya güç aktarımı yapan devre elemanında sorun olabilir,

·         Yazılımsal sorunlar yaşanıyor olabilir,

·         Televizyon LED’i patlamış, bozulmuş, yanmış olabilir,

·         Anakart sorunları meydana gelmiş olabilir.

Her ne kadar sorunlar basit gibi gözükse de kimi zaman ciddi müdahaleler gerekebilir ve hatta anakart değişimi, LED ışık değişimi gibi teknik gereksinimler sağlanması gerekebilir. Bu nedenle, sorunlar ile karşılaşıldığında yetkili servis ile iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.

TV'de Ekranın Kararması Ledlerle İlgili Midir?

Televizyonda ses var görüntü yok sorunu genelde Ledlerle ilgili bir sorundur. Bu nedenle, TV’de ekran kararma sorunu ledler ile ilgilidir.

Her ne kadar görüntü tamamen yok oluyor olsa da kimi zaman görüntünün sadece belirli bir kısmı karanlık olmuş olabilir. Bunların yanı sıra;

·         Renklerde bozulma,

·         Köşelerden kararma,

·         Bir kısmının karanlık görünmesi,

·         Görüntünün tamamen gitmesi,

·         Yanlardan, üstlerden ve/veya çaprazlardan görüntünün kaybolması.

Gibi sorunlar LED sorununa işaret etmektedir. LED sorunun çözülebilmesi için doğrudan LED değişiminin yapılması gerekmektedir.

Sesi Olup Görüntüsü Olmayan Televizyon İçin Evde Neler Yapılabilir?

Görüntüsü giden TV için yapılabilecekler nelerdir? Özellikle evde neler yapılabilir? Evde yapılabilecek çözümler sınırlıdır bu nedenle denemelerinizde sonuç alamama durumunuz bulunabilir. Ancak, denemekten de bir zarar gelmez.

·         Televizyonunuzdaki tüm bağlantıları sökün ve yeniden takın,

·         Bağlantı çıkışlarını ve girişlerini tozlardan arındırın,

·         Harici bir uydu alıcısına sahipseniz kablolarını kontrol edin, kapatın ve tekrar açın,

·         Televizyonunuzu kapatın ve dinlenmesini sağların,

·         Görüntü sadece kanallarda yoksa yazılım sıfırlaması sağlayın ve/veya yeni kanal aratması sağlayın,

·         Uzatma kablosu ile bağlantı sağlanıyorsa ara kabloyu değiştirin,

·         Evinize gelen voltaj değerini gözlemleyin,

·         Elektrik bağlantılarının doğru şekilde çalıştığından emin olun.

Tüm bu kontrollerden sonra televizyonda ses var görüntü yok sorunu devam ediyorsa profesyonel bir yardım alarak tamirinin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi