Temmuz zammı ile emekli ve memur maaşı! 15 meslek için hesaplandı

Temmuz ayında netleşecek emekli zammı ve memur zammı için belirleyici olacak 2022 yılının ilk 4 ayı için enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre Temmuz zammı hem emekli hem de memur maaşları için şimdiden yüzde 30'un üzerinde yükseldi. Bunun yanında Merkez Bankası'nın son Piyasa Katılımcıları Anketine göre beklenen enflasyon oranı da Temmuz ayında verilecek emekli ve memur zam oranı hakkında ipuçları güçlendi.

Temmuz zammı ile emekli ve memur maaşı! 15 meslek için hesaplandı - Sayfa 1

Milyonlar, 'Emekli ve memur maaşları ne kadar olacak, en düşük emekli maaşı kaç TL olacak' sorularına yanıt arıyor. İşte hem gerçekleşen 4 aylık, hem de 6 aylık beklenen enflasyon verilerine göre emekli maaşı ve meslek meslek memur maaşları hesaplama tabloları...

Temmuz zammı ile emekli ve memur maaşı! 15 meslek için hesaplandı - Sayfa 2
Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli ve memur Temmuz zammı netleşecek. Memur enflasyon farkı ve emekli maaşları için zam oranı direkt olarak enflasyon rakamlarıyla belli olacakken, sosyal refah düzenlemesi altında ek zamlar gündeme gelecek.

İşte son dakika gelişmeleriyle beraber milyonların en çok merak ettiği gerçekleşen 4 aylık ve beklenen 6 aylık enflasyon rakamlarına göre soruların cevapları:

1- Emekli ve memur Temmuz zammı
2- 4 aylık ve 6 aylık rakamlarla memur enflasyon farkı
3- Meslek meslek memur maaşları
4- En düşük emekli ve memur maaşları
5- Ek zam gelecek mi?
Temmuz zammı ile emekli ve memur maaşı! 15 meslek için hesaplandı - Sayfa 3
EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI YILDA 2 KEZ BELİRLENİYOR
Türkiye milyonlar SSK, Bağ-Kur, memur emeklisi ve memur maaşları 6 aylık dilimler halinde yılda 2 kez zam alıyor. Enflasyon endeksli yapılan emekli ve memur zammı sayesinde, hiç kimseye enflasyonun altında maaş zammı verilmiyor.
Temmuz zammı ile emekli ve memur maaşı! 15 meslek için hesaplandı - Sayfa 4
6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI İÇİN DİREKT BELİRLEYİCİ ETMEN
SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları her yıl direkt 6 aylık enflasyon kadar iki kez artış yaşarken, memur ve memur emeklileri de yine yılda iki kez enflasyon farkı toplu sözleşme zammı alıyor.