Ürkütücü görüntüler! Terk edilmiş hayalet şehirler ve kasabalar

Zamanında farklı toplulukların yaşadığı, tarihe tanıklık eden fakat şu an kimsenin dahi uğramadığı terk edilmiş kasaba ve şehirlerden birkaçı şu şekilde;

Ürkütücü görüntüler! Terk edilmiş hayalet şehirler ve kasabalar - Sayfa 1

Kolmanskop, Namibya : Kolmanskop, Güney Afrika ülkesi olan Namibya’da olan hayalet bir kasaba. Çöl üzerinde bulunan ve Alman sömürge şehri olan Kolmanskop’ta zamanında aktif olarak elmas madenciliği yapılıyordu. Bu sebeple 20. yüzyılın başlarında zengin halkın yaşadığı bir kasabaydı. Ancak ağır madencilik şartları ve Namibya’nın başka bir yerinde elmas bulunmasıyla kasaba terk edilmeye başlandı. Şu anda Kolmanskop’a giderseniz kum içinde kalan kalıntıları gezebilirsiniz. 


1 13
Ürkütücü görüntüler! Terk edilmiş hayalet şehirler ve kasabalar - Sayfa 2

Pyramiden, Svalbard : Eskiden rüyaların şehri olarak adlandırılan Pyramiden, Arktik Okyanusu’nun ortasında yer alan Svalbard Adası’nda bulunuyor. Svalbard, bugün Norveç’in denetimi altında. 1955 – 1998 yılları arasında bu kasaba Sovyetler Birliği’nde en çok rağbet gören şehirdi çünkü çok fazla kömür madeni vardı. Sovyetler Birliği’nin dağılması ve 1996’da meydana gelen ölümcül bir uçak kazasında sonra şehir yavaş yavaş terk edildi. Şu an dükkanlar ve evler var fakat içleri bomboş. Ziyaret etmek isteyen turistler içinse şehre bir otel açıldı.

2 13
Ürkütücü görüntüler! Terk edilmiş hayalet şehirler ve kasabalar - Sayfa 3

Hashima Adası, Japonya :  “Savaş gemisi adası” olarak bilinen Hashima, Japonya’nın güneyinde Kyushu adasının güneybatısında yer alıyor. Hashima, 20. yüzyılın başlarında dünyanın endüstri alanında en gelişmiş yerlerinden biriydi. Birçok Koreli çalışan içinse zorunlu çalışma yeriydi. Ada 1970’lerin sonuna kadar işlekti ancak iş gücünü yönlendiren kömür madeni kapatılınca ada terk edilmeye başlandı. “James Bond” filminin bir kısmı da burada çekildi.

3 13
Ürkütücü görüntüler! Terk edilmiş hayalet şehirler ve kasabalar - Sayfa 4

Garnet, Montana :  Amerika’da bulunan bu hayalet kasaba, 19. yüzyıl sonlarında altın madeni sebebiyle oldukça kalabalıktı. Altın, 20. yüzyılın başlarında tükendiği için kasaba terk edildi. Şu an kasaba, Amerika tarafından korunuyor ve yönetiliyor.


4 13