Tımarhaneye dönmüş CHP

17.08.2022 10:00

          CHP’nin mahallesinde iki kişi eylem ve söylemlerinden dolayı linç edildi. Halen de bu linç devam ediyor. Linç edilenlerden birisi eski CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, diğeri de HaberTürk yazarı Nagehan Alçı… 

En yoğun linçi elbette Mehmet Ali Çelebi yaşadı.

          “PKK-Öcalan severlerin hoş görüldüğü denklemlerle işim olmaz net! Siyaseti bıraksam da 6+1 değil Cumhur ittifakı derim!” sözü ve AK Parti’ye geçeceğine dair yapılan haberler sonrası, CHP’nin medyası, siyasetçisi, sanatçısı ve CHP’nin kuyruk partileri adeta çıldırmış gibi Mehmet Ali Çelebi’ye saldırıya geçti.

          Nagehan Alçı’ya elbette onun kadar olmadı. Aslında Nagehan Alçı’dan ziyade onunla röportaj yapan Ekrem İmamoğlu’na çok kızdılar. Daha önce de Karadeniz turuna çıktığında “Otobüsüne Nagehan Alçı’yı neden aldı?” diye daha geniş tepki göstermişlerdi. CHP’liler adeta o günlerde çıldırmıştı. Sanki bir hassasiyetleri varmış gibi Nagehan Alçı’nın eski yazıları, konuşmaları, olaylara bakışı üzerinden duyarlılık kasıyorlardı. ‘Otobüse aldığı’ günlerdeki kadar olmasa da şimdi de Nagehan Alçı üzerinden Ekrem İmamoğlu’na “Yazılı röportaj verdi” diye tepki gösteriyorlar. Oysa Nagehan Alçı birçok konu başlığında aynı CHP ve Ekrem İmamoğlu gibi düşünen ve o çizgide yazan-konuşan biri haline gelmiştir. Nagehan Alçı’nın terörist Demirtaş, etki ajanı Osman Kavala, HDP konusunda farklı düşündüğü olmamıştır. “Başkanlık sisteminin Türkiye’ye fayda sağlayacağını söylemiş ve yanılmış bir gazeteciyim” açıklaması da 6+HDP için destek olmuştur. Daha birçok konu başlığını sayabiliriz.

          CHP mahallesi, Mehmet Ali Çelebi ve Nagehan Alçı konusunda birçok mantıksızlığı, tutarsızlığı, çelişkiyi topluca göstermektedir.

Mehmet Ali Çelebi konusuyla başlayalım.

          Başta terör örgütü PKK olmak üzere tüm terör örgütleriyle sıcak gönül ilişkisi olan CHP, eski bir asker olan Mehmet Ali Çelebi’nin terörle kararlı ve tavizsiz mücadele eden Cumhur ittifakını desteklemesi karşısında niçin şok olmuş gibi davranıyor?

Gerçek askerlik ruhu olan birisi, terör örgütlerine yuva olmuş CHP’yi destekler mi?

          CHP’nin gerçek yüzünü gören Mehmet Ali Çelebi de zaten bu içerikte açıklamasını yaparak CHP’den ayrılmıştı. Mehmet Ali Çelebi’de de gerçek askerlik ruhu ve vatan sevgisi varmış ki CHP’ye gereken tavrı gösterip mesafesini koydu.

          Mehmet Ali Çelebi’nin Cumhur ittifakını desteklemesini görünce ve AK Parti’ye geçecek olma ihtimalini duyunca çıldıranların, bugün 6’lı masada AKP’nin eski Genel Başkanı olan, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Ahmet Davutoğlu ve yine AKP’de iken Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı yapmış Ali Babacan ile oturanlar olması bunların hiç tuhafına gitmiyor. Bir de ne diyor Kemal Kılıçdaroğlu: Millet İttifakının öngördüğü ortak noktalarda Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile benzerliklerimiz çok fazla. Hatta yüzde 99 oranında diyebilirim”

          AKP ile koalisyon kurmak için 35 gün peşinden koşan Kemal Kılıçdaroğlu 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası ne diyordu?

“AKP ile koalisyon kurulmazsa çok üzülürüm”,

          “AKP ile ön yargısız, kırmızı çizgisiz, 17-25 Aralık’ı dayatmadan, Türkiye için her türlü ödünü vermeye hazırız”

          ‘’AKP ile ön yargısız bir şekilde görüşeceğiz; 17-25 Aralık konusunda rövanşist olmayacağız.’’

          2015 yılında bunları diyenler, 15 Temmuz sonrası MHP ile Cumhur ittifakı kuran AK Parti’ye çıldırmış gibi saldırıyorlar. Milli tüm olaylarda düşman safından seslenen CHP’nin niyeti çok net anlaşılmıyor mu?

PKK’nın, YPG’nin, PYD’nin, FETÖ’nün, DHKP-C’nin yanında dur ama AK Parti ve MHP’ye çıldır.

Ermeni’nin yanında dur ama AK Parti ve MHP’ye çıldır.

Rum’un yanında dur ama AK Parti ve MHP’ye çıldır.

ABD’nin yanında dur ama AK Parti ve MHP’ye çıldır.

CHP’nin özeti budur.

          Mehmet Ali Çelebi’ye Ergenekon-Silivri sürecini hatırlatıyorlar, o sürecin tüm kumpasçı FETÖ’cülerine sahip çıkan kendileri, FETÖ’nün Taraf gazetesinde TSK’ya operasyon manşetleri atan Ahmet Altan ile kucaklaşan Kemal Kılıçdaroğlu…

          Ekrem İmamoğlu’na da Ergenekon-Balyoz süreçlerini desteklemiş Nagehan Alçı üzerinden sözde öfkeleniyorlar. Ama Ekrem İmamoğlu’nun da FETÖ’nün televizyonunda spor programı sunan adam olduğunu unutuyorlar. Ekrem İmamoğlu’nun İBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yavuz Saltık'ın Ergenekon-Balyoz manşetleriyle TSK’ya tezgâhları ve kumpasları kuran Ahmet Altan ile evinde kucaklaşma pozu verdiğini unutuyorlar.

          Nagehan Alçı Ekrem İmamoğlu’nun otobüsüne bindi ve Nagehan Alçı Ekrem İmamoğlu ile röportaj yaptı diyenlerin bir gün olsun “Demirtaş’ın çizgisini çok beğeniyordum” diyen Ekrem İmamoğlu’na tepki göstermemesi bunların meselesinin başka olduğunu gösteriyor. Ekrem İmamoğlu’nun o kadar ihanet eylemi ve söylemi var ama tek dertleri Nagehan Alçı öyle mi?

          “Ahmet Altan serbest bırakılsın” diye CHP seferber olsun, Ahmet Altan ile Kemal Kılıçdaroğlu kucaklaşsın, Ekrem İmamoğlu’nun müdürleri evinde kucaklaşsın, tek dert Nagehan öyle mi?

          Hem de Nagehan Alçı oyunu CHP’ye vereceğini ima ettiği halde… Nagehan Alçı 6+HDP’nin politikalarını desteklediği halde. Dertleri çok başka.

          CHP’nin ne Mehmet Ali Çelebi konusunda ne de Nagehan Alçı konusunda zerre tutarlı, mantıklı duruşu vardır.

          CHP inanın siyasi tımarhane gibidir. Ne savunduklarının, ne karşı çıktıklarının bir mantığı vardır. Oralıyken buralı, buralıyken oralı davranan CHP’nin psikolojisi gerçekten çok bozuktur. Deli gömleğini giydirseler üzerine çok yakışacak durumdadır.