Trafik sigortasında büyük değişim! Mayıs ayıyla birlikte, sigortalılara endekse göre belirlenen prim artışları yansıtılacak.

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, trafik sigortasında önemli bir değişim yaşanıyor. Artık, primler endekse göre belirlenecek ve mayıs ayından itibaren sigortalılara yansıtılacak. SEDDK'nın belirlediği hasar maliyet endeksi, prim artışlarının ana belirleyicisi olacak.

Yedi yıldır devam eden uygulamada, SEDDK tarafından belirlenen tavan fiyat üzerinden primler belirleniyordu. Ancak yeni dönemde, hasar maliyet endeksiyle bu sisteme son veriliyor. Endeks, her ay asgari ücret artışı, araç fiyatları ve hasar onarım maliyetlerine göre güncellenecek.

Mayıs ayıyla birlikte başlayacak olan bu yeni dönemde, SEDDK'nın belirlediği endekse göre prim artışı yüzde 3 olarak belirlendi. Ancak bu oranın ilerleyen aylarda nasıl değişeceği belirsiz.

Tüketiciler açısından bakıldığında, hasar maliyet endeksinin tüketici lehine olması bekleniyor. Ancak SEDDK'nın yetkisini kullanarak bu oranı iki katına çıkarması durumunda, durumun değişebileceği belirtiliyor.

Yeni dönemle birlikte sigorta şirketlerinin nasıl etkileneceği ise belirsizliğini koruyor. Ancak prim artışlarının yüzde 3 seviyesinde devam etmesi durumunda, önümüzdeki aylarda büyük bir tartışmanın yaşanabileceği öngörülüyor.

ENDEKS UYGULAMASINA GEÇİLDİ

Noyan Doğan, yeni dönemdeki süreci şu şekilde anlattı:

"Mesela, 2024 yılının başında, sigorta şirketlerine her ay primleri bir önceki aya göre yüzde 5 artırma hakkı tanındı, ancak SEDDK, yetkisini kullanarak, aylık prim artışlarını hem ocak hem de şubat ayında yüzde 10’a çıkardı; mart ve nisan aylarında da aylık artışları yüzde 5 olarak belirledi. Tabi bu durum, niye geçen ay yüzde 10, niye gelecek ay yüzde 5; kriter ne gibi soruları da akla getiriyor. Aslında gerekçe belli. Sigorta şirketleri her ay ve her yıl trafik sigortasından zarar ettiklerinden; bir şekilde bu zararı tolere etmek için aylık prim artışları uygulanmaya çalışılıyor ama bu artışlar şirketlerin zararlarını karşılamaya yetmiyor. Yeni uygulamayla trafik sigortasında bu dönem kapandı ve hasar maliyet endeksi uygulamasına geçildi. Yine trafik sigortasında primleri devlet belirleyecek ama aylık fiyat artışları hasar maliyet endeksine göre belirlenecek; tıpkı, inşaat maliyet endeksi, gıda fiyat endeksi gibi. Peki, nasıl olacak? SEDDK, her ay; asgari ücretteki artışa, araç fiyat artış oranına, hasar onarım ve yedek parça fiyatlarındaki değişime göre trafik sigortasında hasar maliyet endeksi belirleyecek. Bu verileri zaten TÜİK açıklıyor. SEDDK da TÜİK’in açıkladığı verilere göre her ay bir endeks oluşturacak, bu endekse göre de gelecek ayın trafik sigortasındaki prim artışını belirleyip, açıklayacak. Sigorta şirketleri de bu orana göre primlerini artıracak."

MAYIS FİYATINA YANSITILACAK

"Uygulama bu ay itibariyle başladı ve SEDDK oluşturduğu hasar maliyet endeksine göre mayıs ayında trafik sigortasındaki fiyat artışını yüzde 3 olarak belirledi. Yani, mayıs ayında sigorta şirketleri, yeni endekse göre trafik sigortasının primleri yüzde 3 artırabilecek. Yeni dönemde endeks uygulaması tüketiciyi nasıl etkileyecek? Şunu belirteyim, bu endeksin en önemli öğesi, asgari ücret ve asgari ücretteki artışlar. Söylendiği gibi yıl ortasında asgari ücrette ara zam olmayacaksa prim atışları bu seviyelerde olur, belki önümüzdeki bir iki ayda enflasyonda beklenen artışa göre biraz artar ki, bu da hasar maliyet endeksinin tüketici lehine olacağı anlamına geliyor. Tabi, SEDDK, yetkisini kullanıp hasar maliyet endeksine göre ortaya çıkan oranı iki katına çıkarmazsa. Peki, bu durum sigorta şirketlerini nasıl etkiler? Tek cümleyle; yüzde 3’ler gibi oranlar devam ederse, birkaç aya kalmaz kızılca kıyamet kopar."

Editör: Haber Merkezi