Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından sonra Rus vatandaşlarının kullandıkları Visa ve Mastercard markalı uluslararası kredi kartlarının bir kısmı bu yaptırımların sonucu olarak yurt dışı ülkelerde geçersiz olmaya başladılar. Neticede, bugün dünyada kredi kartı aracı kuruluşlarının her biri bankalarla anlaşmalar yaparak kendi şemaları çerçevesinde bu bankaların kredi kartlarını geçerli olmasını sağlıyorlardı.

Türkiye'de Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 13 bankamızın ortaklığı ile kurulmuş olan bir şirket olarak, 2016 yılında çıkarttığı Troy ödeme aracı ile bu kredi kartı ağalarının bir alternatifi olmaya aday.

Troy kart Türkiye'deki hemen hemen tüm bankalardan herhangi bir şubeye giderek alınabiliyor. Bu kart şeması Türkiye'deki tüm bankamatiklerde ve hemen hemen tüm iş yerlerinde kullanılabiliyor.

Tory ile herhangi bir harcama işleminin tamamen yurt dışından bağımsız bir şekilde yürümesi en önem taşıyan nokta. Bu anlamda böyle bir şemanın kazandığı aracılık ücreti de, operasyon sırasında işlenen bilgi de tamamen ulusal sınırlar içinde kalacak ve bu ülkemiz için büyük bir avantaj.

Troy’un sadece kredi kartı değil, ön ödemeli kart olarak da çalışabildiğini, yani sizin önceden yüklediğiniz bakiye kadar bir limit ile çalışabildiğini ve ayrıca Discover/Diner’s Club şeması özelliği ile isterseniz yurt dışında da geçerli olabildiğini hatırlatmak isterim.

Yakın zamanda BDDK’nın hazırladığı bir yönetmelik taslağına göre, şu ana kadar Türkiye'de şirket kurmadıkları belirtilen yabancı kredi kartı şeması aracı şirketlere Türkiye'de şirket kurma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca tüm bankalara Troy kartı sunma zorunluluğu da getiriliyor. Bu anlamda Troy karta hükümet tarafından özendirmenin artacağını öngörmek mümkün.

2022 Ağustos itibariyle 12 milyondan fazla Troy Kart abonesi mevcut. Bizler de eklenerek kendi ülkemizin yerli kredi kartı şemasını desteklemeliyiz.