Tüdanya kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Şarkıcı Tüdanya'nın hastalığı nedir?

‘Seni Sevmeyen Ölsün’ şarkısını seslendirmesiyle ünlenen eski arabesk şarkıcılardan Tüdanya, sesini kaybetti. Haluk Levent'in programına konuk olan Tüdanya hakkındaki bilgiler merak ediliyor. Peki, Tüdanya kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Şarkıcı Tüdanya'nın hastalığı nedir?

Google Haberlere Abone ol
Tüdanya kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Şarkıcı Tüdanya'nın hastalığı nedir?
11.11.2021 20:59

Asıl adı Hatice Döngü olan ve sesini kaybetmesiyle gündeme gelen Tüdanya'nın hayatı ve biyografisi merak konusu oldu. Peki, Tüdanya kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Şarkıcı Tüdanya'nın hastalığı nedir?

 Tüdanya, 1983 yılında ilk albümünü çıkardıktan sonra 700 bin satma başarısını yakalamıştır. 1986 yılında çıkardığı 3. albümünü 2 milyon civarında satan Tüdanya, büyük bir başarı elde etmiştir.

Tüdanya Haluk Levent'in programına katıldı..

TÜDANYA KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, ASLEN NERELİ?

Tüdanya, İzmir iline bağlı Bergama'da yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Gerçek adı ise Hatice Döngü'dür.

Cengiz Özşener'in Pırlanta Pavyon'unda çalışmaya başlayan ve ilk yıllarda Türk Sanat Müziği söyleyen Tüdanya, 1983'te 'Sıra Sıra Dağlar' albümünü çıkartmış ve 700.000 satmıştır. Ardından gelen 'Azap', daha başarısız olsa da 1986'da 3. Albümü olan 'Seni Sevmeyen Ölsün' ile korsanlar hariç 2.000.000 satmıştır. Daha sonra bu parçanın yüzlerce cover'ı yapılmış, onlarca Sanatçı tarafından söylenmiştir.

İzmir Fuar'da 11 yıl aralıksız çıkan tek şarkıcıdır. Şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de oynamıştır.

1995 yılında 'O Asker' şarkısı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri Arabesk en iyi kadın sanatçı ödülü kategorisinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri adayı olmuştur.

16 Ekim 2007 yılında Amasya'da verdiği konserin ardından, Tokat'ın Turhal ilçesinde düzenlenen bir başka konsere katılmak üzere giderken, Tüdanya yanında bulunan arkadaşları ile Aydınca mevkiinde trafik kazası geçirdi. Geçirdiği kazada yaralanarak kalça kemiği kırılır ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

ŞARKICI TÜDANYA'NIN HASTALIĞI NEDİR?

Şimdilerde gırtlak kanseriyle karşı karşıya olan şarkıcı, bu nedenle ne yazık ki sesini kaybetti.

Tüdanya'nın hastalığı hakkında konuşan şarkıcı Onur Akay şunları kaydetmişti:

"Bir döneme milyonlarca satan albümleri ve sahne programları ile damga vuran arabesk şarkıcısı Tüdanya, maalesef gırtlak kanseri oldu ve gırtlağı alındı. 5 aydır Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yatan Tüdanya, artık konuşamıyor ve maalesef tek geçim kaynağı olan sesini de kaybetti.

Bir şarkıcının yaşayacağı en acı olayı yaşayan Tüdanya, bu durumunu herkesten saklıyor, maddi zorluklar içinde ve ağır psikolojik ilaçlar kullanıyor. Ona mutlaka yardım eli uzatılması, sanatçı dostlarının yardım konseri düzenleyerek onun için sahneye çıkması ve Tüdanya'ya acil moral verilmesi gerekiyor. Allah yardımcısı olsun, şifa versin inşallah."

 

Yorumlar