Türkiye'nin ilk astronotu olan olan Alper Gezeravcı, 18 Ocak'ı 19 Ocak'a bağlayan gece saat 00.49'da Crew Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) doğru yola çıkmıştı.

UZAY İSTASYONUNA ULAŞTILAR

Ülkeyi sarsan ölüm! Etkinlikte fenalaşan milletvekili hayatını kaybetti Ülkeyi sarsan ölüm! Etkinlikte fenalaşan milletvekili hayatını kaybetti

Astronotları içinde taşıyan Crew Dragon kapsülü, yaklaşık 36 saat süren yolculuktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı.

Böylece Ax-3, Houston merkezli Axiom Space tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu'na düzenlenen üçüncü mürettebatlı görev oldu.

65Aba4747Cc26633 W1200Xh675
KAPAK 90 DAKİKA SONRA AÇILACAK

İstasyon ile kapsül arasındaki kapak, kenetlenme işleminin tamamlanmasının ardından yaklaşık 90 dakika sonra açılacak. Sonrasında ise astronotlar, uzay istasyonuna giriş yapacak.

Expedition 70 astronotları ve kozmonotları, Gezeravcı ve ekip arkadaşlarını karşılayacak.

GEZERAVCI, 2 HAFTA BOYUNCA UZAYDA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPACAK

Gezeravcı, 14 gün boyunca kalacağı UUİ'de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Bu deneyler, mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması, katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda araştırılması gibi alanlarda çeşitlilik gösteriyor.

Ax-3 misyonunun diğer üyeleri Michael Lopez-Alegria, Marcus Wandt ve Walter Villadei de burada daha önceden belirlenen çok sayıda ve farklı alanlarda bilimsel çalışmalara imza atacak.

Görevlerinin tamamlanmasıyla ekibin, aynı uzay aracıyla dünyaya dönmesi planlanıyor.

65Aba46Edfd8D324 W1200Xh675

BAŞARIYLA UZAYA FIRLATILDI

SpaceX'e ait Dragon uzay aracı, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49'da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmıştı.

Fırlatma Kompleksi 39A'dan gerçekleştirilen başarılı fırlatma işlemiyle Ax-3 mürettebatının 36 saat sürmesi öngörülen uzay yolculuğu başlamıştı.

İLK MESAJ: İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

Fırlatma işleminin ardından Ax-3 ile kurulan ilk canlı bağlantıda konuşan Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözleri, şu şekilde olmuştu:

Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir.

Editör: Bilge Güler