Türk Dil Bayramı ne zaman? İşte resimli, anlamlı Türk Dil Bayramı mesajları...

Bu sene 89.su kutlanan Türk Dil Bayramı hakkındaki araştırmalar hızlandı. 1932'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla düzenlenen "Birinci Türk Dil Kurultayı"nın açılış günü her yıl "Dil Bayramı" olarak kutlanıyor. Peki, Türk Dil Bayramı ne zaman? İşte resimli, anlamlı Türk Dil Bayramı mesajları...

Google Haberlere Abone ol
Türk Dil Bayramı ne zaman? İşte resimli, anlamlı Türk Dil Bayramı mesajları...
26.09.2021 13:17

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir." ifadeleriyle anlattığı Türk Dil Bayramı'nın ne zaman? olduğu araştırılıyor. Vatandaşlar, resimli, anlamlı Türk Dil Bayramı mesajlarını araştırıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Dil Bayramı" ile bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkçemize sahip çıkmanın hayati önemi haizdir. Yaşayan bir varlık olan dilimizi beslemek, korumak ve geliştirmek için Türkçemizin kullanımına özen göstermeyi sürdürmeliyiz." ifadesini kulandı.

TÜRK DİL BAYRAMI NE ZAMAN?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 1932'de düzenlenen "Birinci Türk Dil Kurultayı"nın açılış günü olan 26 Eylül, her yıl "Dil Bayramı" olarak kutlanıyor.

''Türk Dili Tetkik Cemiyeti'' adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan ve daha sonra "Türk Dil Kurumu" ismini alan cemiyet, ''Birinci Türk Dil Kurultayı''nı 26 Eylül-6 Ekim 1932 tarihleri arasında yaptı.

Yaşamı boyunca Türk diline önem veren Atatürk, daha Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulmadan görüşlerini çeşitli zeminlerde dile getiriyordu.

Cemiyet, 1934'te yapılan kurultayda "Türk Dili Araştırma Kurumu" adını aldı, 1936'daki kurultayda ise adı, bugünkü "Türk Dil Kurumu" olarak değiştirildi.

TÜRK DİL BAYRAMI MESAJLARI...

Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.

-Mustafa Kemal Atatürk

Türklüğün vicdanı bir, dini bir, imanı bir; fakat hepsi ayrılır, olmazsa lisanı bir.

-Ziya Gökalp

 

Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.

-Mustafa Kemal Atatürk

Türkçenin derinliklerine dalınca, gözlerime on sekiz bin evrenden daha yüksek bin evren göründü.

-Ali Şir Nevai

Bugünden sonra divanda, dergâhta, barigahta, mecliste, meydanda, Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.

-1277 Karamanoğlu Mehmet Bey

Kesin olarak bilinmelidir ki, Türk ulusunun ulusal dili ve bengi, bütün yaşamında egemen ve temel olacaktır.

-Mustafa Kemal Atatürk

Türk demek, dil demektir. Millet olmanın en belirgin niteliklerinden biri dildir. “Türk milletindenim.” diyen kişi, her şeyden önce kesinlikle Türkçe konuşmalıdır.

-Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Dilini unutan kavimlerin tarihten adları bile silinir gider. Anadolu, böyle yok olmuş kavimlerin binlerce yıl sonra kazılarda bulunan çanak çömlek kırıntıları ile doludur.

-Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

Türk dilinin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet örgütümüzün dikkatli, ilgili olmasını isteriz.

-Mustafa Kemal Atatürk

Yorumlar