Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Türkgün’e verdiği söyleşide bu zamana kadar Türk gençliğine yönelik geliştirdikleri projeleri anlattı. Gençlerin Türk ve Türkiye Yüzyılı hedefiyle her alanda donanımlı olması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım “Biz inanıyoruz ki Türk gençliği ülkülerini gerçekleştirirse dünyayı dönüştürür” ifadelerini kullandı.


Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım

EĞİTİMDE ÇIĞIR AÇAN PROJE

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek her Türk gencinin ücretsiz olarak erişebileceği bir uzaktan eğitim platformu tasarladı. Okul öncesi dönemden lise yıllarına kadar gençlerin tüm eğitim hayatını kapsayan UOUZEM kaliteli öğretmenleri ve MEB müfredatına uygun ders içeriğiyle eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlayacak.

1-     Ülkü Ocakları özellikle son yıllarda Türk gençliğinin eğitimine yönelik geliştirdiği birçok projesiyle dikkat çekiyor. Bu projelerden biraz bahseder misiniz?

Elbette… Sizin de bahsettiğiniz üzere Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak Türk gençliğinin eğitimine katkı sunacak birçok proje ortaya koyduk. Hâlihazırda üzerinde çalıştığımız birbirinden değerli yeni projelerimiz de mevcut. Biz, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin işaret ettiği bilimde, teknikte, kültürde, sanatta kısaca hayatın her alanında milliyetçi, inançlı, başarılı bir gençlik için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bilgi Ocakta, OcakTabul, Çevrimiçi Deneme Sınavları, ODAK2023 Anlayarak Hızlı Okuma Yazılımı, Blokzincir Akademisi, Permakültür, Çocuklar için Türk Büyükleri Okuma Serileri, Türk Dünyasından Masallar gibi birçok projeyi Türk gençliğinin hizmetine sunmuştuk.

Dünyayı ve dolayısıyla da ülkemizi derinden etkileyen Covid-19 salgını, iletişimde yani insan ilişkilerinde bir değişim, bir dönüşümü beraberinde getirdi. İl ve İlçe Ocaklarımızda fiziki ortamda öğrencilerimizin eğitimine sağladığımız destek Covid-19 salgını ile dijital ortama uyarlandı. Biz de çalışmalarımıza yeni bir anlayış getirerek dijital çağın bir gereği olarak Uzaktan Eğitim üzerine ciddi çalışmalar yaptık. İlk olarak Bilgi Ocakta projemizle birlikte gençlerimiz evlerinde, parkta, tatilde, bulundukları her ortamda öğrendiklerini geliştirme ve yeni bilgiler öğrenme imkânı buldu. LGS-TYT-AYT-KPSS-ALES sınavlarına hazırlanırken çevrimiçi deneme sınavları ile bilgisini ölçtü ve bu sınavlarda dijital eğitim platformumuz sayesinde ciddi başarılar sağlayarak Türkiye geneli büyük derecelere ulaştılar.

“BİLİMDEN KÜLTÜRE BİRÇOK PROJE”

ODAK2023 Anlayarak Hızlı Okuma Yazılımımız Türkiye’de eğitim alanında yeni bir kapı açtı. En geniş kapsamlı öğrenme yazılımlarının birincisi oldu. ODAK2023 kullanıcılarının ilk başta okuma hızı 159 kelimeydi 8 ay sonra bu rakam 415 kelimeye çıktı, okuduğunu anlama oranı ise yüzde 76 iken sadece 8 ayda yüzde 94 seviyelerine yükseldi. Çocuklarımıza ve gençlerimize tarımı sevdirebilmek için Permakültür projemizi onlarla buluşturduk. Bu sırada Yapay Zeka temelli Türkiye'de ilk olarak Blokzincir Akademisi ile merhum dava adamlarımızdan Gaspıralı İsmail Bey'in "Dilde, Fikirde, İşte Birlik" sözünden yola çıkarak biz; dilde, fikirde, işte ve dijitalde de birlik diyerek Türk Dünyasına yeni bir kapı açtık.

Çalışmalarımız bilimden kültüre Türk milletinin bugünü ve yarınının inşası üzerine temellenmiştir. Gençlerimizin, Türk ve Türkiye Yüzyılı hedefiyle her alanda donanımlı olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki, Türk gençliği ülkülerini gerçekleştirirse dünyayı dönüştürür. Sizinle yaptığımız daha önceki bir söyleşimizde de “Bingöl’deki genç kardeşimizle İzmir’deki genç bir kardeşimize aynı eğitim imkânlarını ulaştıracağız” demiştik. İşte bu düşüncenin bir gereği olarak Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin de büyük takdirine mazhar olan Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi’ni gençlerimizin kullanımına sunduk.

“UOUZEM İLE SINIRLARI AŞAN BİR ÖĞRENME DENEYİMİ”

2-     Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi projenizin detaylarını anlatır mısınız? Gençlerimiz bu projeden nasıl faydalanabilecek?

Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi projemizle, aynı eğitim imkânı ile Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Hatay’a kadar her bir gencimiz aynı bilginin gücüyle geleceğe yön verme imkânı bulacak. Gençlerimiz, teknolojinin sağladığı imkânlar sayesinde sınırları aşan bir öğrenme deneyimine sahip olacaklar. Bu projemizle birlikte, geleneksel sınıf ortamlarının dışına çıkılarak, kaliteli öğretmen kadromuzla birlikte esneklik, erişilebilirlik ve interaktif bir öğrenme ortamına kavuşmuş olacaklar.

Her coğrafyada bilgi köprüleri kuruyor; Dört dilde Ülkü Ocakları dergisiyle soydaşlarımıza uzanıyor, Uzaktan Eğitim ile Milli Eğitimi Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyoruz. Öncelikli olarak deprem bölgesindeki gençlerimize ulaştırdığımız Ülkü Ocakları UZEM giriş kartlarımız, İl ve İlçe Ocaklarımız vasıtasıyla Türkiye’nin her yerindeki gencimize de ulaşacak ve gençlerimiz bu imkândan yararlanabileceklerdir. Bu vesileyle öncelikli olarak Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’ye, Türk gençliğinin eğitim hayatını kolaylaştıracak ve yardımcı olacak çalışmalarımızda desteklerini esirgemediği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

“MÜFREDATA UYGUN DERS İÇERİĞİ”

3-     Peki, Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezinin hedef kitlesi nedir?

Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi hedef kitlesi okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere gençlerimizin müfredata uygun bir şekilde tüm eğitim hayatını kapsıyor. Gençlerimiz Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi sayesinde tüm derslerinde kendisini geliştirirken eksik kaldığı konuları ise istediği vakit tekrar edebilecek. Farklı alanlarda uzmanlaşmak, ilgi duydukları konuları derinlemesine öğrenmek veya ders programını kişiselleştirmek için daha fazla imkânı UZEM’de yakalayacak. Aileler ise oluşturduğumuz “veli girişi” sayesinde çocuklarının eğitimdeki ilerleyişini istediği zaman giriş yaparak takip edebilecek.

“KAPSAMLI EĞİTİM PROGRAMI”

4-     Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi dünyanın en büyük ve kapsamlı dijital eğitim platformu demiştiniz. UZEM’in eğitim içeriğinde neler var?

UZEM 6.521 eğitim videosu, 16.525 konu tarama testi ve 200.000 üzerinde soru sayısı ile çok kapsamlı bir eğitim içeriğine mevcut. Öğrencilerimizin hızlı adapte olması ve içeriklere kolay erişim sağlaması açısından da kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Giriş yapan gençlerimiz eğitim materyallerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilecek. Otobüste, metroda tüm toplu taşımada ve yolculuklarında dahi ders ortamına kolaylıkla erişebilecek.

Tarih’ten Matematik’e, Coğrafya’dan Kimya’ya kadar tüm derslerine anasayfadan erişirken, aynı zamanda kontrol paneli sayesinde hangi derste nerede kaldığını öğrenebilecek. İstatistikleri ve çalışma takvimindeki sade anlatımla da ders takibinde hiçbir zorluk yaşamayacaklar. Gençlerimiz aynı zamanda sadece derslerine değil, rehberlik servisine de başvurabilecek. Gençlerimizin kişisel gelişimi açısından yer verdiğimiz günlük bilgilendirici paragraflar da perspektiflerle dolup taşmasına katkı sağlarken ifade becerilerini, empati-duygusal zekâ ve zihinsel gelişimini destekleyecektir.

“ÇOK SAYIDA OLUMLU GERİ BİLDİRİM VAR”

5-     Gençler bu hizmete nereden, nasıl ulaşabilecekler? Bu projenizi kullanan gençlerden dönüş aldınız mı?

Gençlerimiz kendilerine en yakın Ülkü Ocakları il ve ilçe teşkilatlarımızdan UZEM giriş kartlarını ücretsiz temin edebiliyorlar. Elbette Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi projesini deneyimleyen gençlerimizden dönüşler almaya başladık. Hem öğrencilerden hem de ailelerinden çok sayıda tebrik ve teşekkür aldık. Sosyal medyada ise yapılan paylaşımlarda Ülkü Ocakları Uzaktan Eğitim Merkezi projesinden övgüyle bahsedildiğine şahit olduk. Gençlerimizin eğitim hayatına kolaylık sağlamış olmak bizleri ziyadesiyle mutlu etti.

Karadeniz’de çay toplayan çocuğumuzla, Ege’de zeytin toplayan çocuğumuz; Toroslar’da kıl çadırdaki Yörük çocuğumuzla Doğu ve Güneydoğu’da hayvancılık yapan çocuğumuza eğitimde fırsat eşitliği sunuyoruz. UZEM’i kullanmaya başladığından bu yana kendisindeki eksikleri daha iyi fark edenler de oldu ayrıca. Örneğin, Tarih dersinde eksik kaldığı konunun farkına varıyor ve hızlı erişimle hemen çalışmaya başlıyor.

11. sınıfa giden bir gencimiz “Fizik dersini 9. sınıftan beri anlamakta zorluk çekiyorum, sevemedim de bir türlü dersi” diyor, anlamadığı bir şeyi sevemez elbette. Arkadaşlarımız UZEM’den gösteriyor, yönlendirme yapıyor baştan Fizik dersine başladı. “Şimdiden sevmeye başladım ve konuları heyecanla takip edip öğreniyorum” diyor.

“TÜM GENÇLERİMİZİ ÜLKÜ OCAKLARINA DAVET EDİYORUM”

6-     Türk gençlerinin eğitimine, istikbaline olan müspet yaklaşımınızdan, onları donanımlı kılacak projelere verdiğiniz emekten dolayı sizlere teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?

Dünyanın en büyük gençlik teşkilatı olarak ‘milli ruh her zaman gençlikle yeniden doğar’ inancındayız. Ülkü Ocakları olarak, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin “Ülkücü geleceğin mimarı, gelecek nesillerin mihmandarıdır” sözünden hareketle Türk gençliğinin Lider Ülke Türkiye vizyonuna yaraşır bir şekilde yetişmesi, Türk ve Türkiye Yüzyılını inşa mücadelesinin zirvesinde yer alması için elimizden gelen gayreti göstermekte kararlıyız.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir” dediği Türk gençliğinin geleceğe sağlam adımlarla yürümesi için Başbuğumuz Alparslan Türkeş Beyefendi’nin ortaya koymuş olduğu ülküler doğrultusunda Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin emrinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk gençliği milli ülkülerle yükselmek, özünü ve kültürünü tanımak için Ülkü Ocaklarıyla mutlaka tanışmalı. Bu vesileyle görüşleri ne olursa olsun çalışmalarımızla tanışması ve eğitim hayatlarında başarıyı yakalaması için tüm gençlerimizi Ülkü Ocaklarına davet ediyorum. Bu kıymetli ve keyifli röportajı gerçekleştirdiğimiz sizlere ve Türkgün Gazetesine teşekkür ediyorum.

Editör: Ferhat Erdemir