Türk hakemliği Namoğlu’yla 30 ayda ‘Dip’ yaptı

Gittiydi, gidecekti derken yaptığı yanlışlar, Yusuf abinin başını yedi. İstifa müessesesini mecburen çalıştırmak...

20.02.2019 09:50

Gittiydi, gidecekti derken yaptığı yanlışlar, Yusuf abinin başını yedi. İstifa müessesesini mecburen çalıştırmak zorunda kaldı. Yaptığınız işlerin arkasında durmak yerine, ekibinizden adam yemeye kalkarsınız sıra size gelir. Metin’i, Murat’ı yerken bir anda çok sevdiğiniz koltuğu bırakmak zorunda kalırsınız. Ama olan Türk hakemliğine oldu. 30 ayda dip yaptı maalesef... Yeni Başkan Sabri Çelik ve arkadaşları ateşten bir gömlek giydi. İşleri çok zor, ellerinde sihirli değnek yok, liglerin bitimine sadece 12 hafta kaldı. Köklü değişikliklerin, uzun vadeli işlerin hem zamanı değil, hem de zamanları yok. Yapacakları tek şey önümüzdeki 12 hafta için hakemleri iyi motive edip, mümkün olduğu kadar özgüvenlerini geri kazandırmak olmalı... Kuruldaki isimlere baktığımız zaman bunu rahatlıkla yapabileceklerini görüyoruz. Geçmişte başarılı dönemlere imza atmış iki başkan Sabri Çelik ve Mustafa Çulcu, çok iyi teknokratlar Muhittin Boşat ve Ünsal Çimen ile birlikte enerjik, dinamik ve sempatik Kamil Abitoğlu bu işler için biçilmiş kaftan. Allah yardımcıları olsun.

MALATYASPOR-BEŞİKTAŞ

Cüneyt Çakır başarılı bir maç çıkarttı. 39.dakikada Adem’e önce sarı kartını çıkartmıştı, VAR devreye girdi ve pozisyonu mecburen tekrar izleyen Çakır, doğru bir kırmızı kart gösterdi.

KASIMPAŞA-GALATASARAY

Ali Palabıyık, göğsündeki FIFA kokartına yakışmayan bir maç yönetti. Maçın başında Diagne’nin, Ben Youssef’in yüzüne atmış olduğu yumruk kırmızı kart olmalıydı. Palabıyık yumruğu görememiş olabilir ama, VAR’daki Halil Umut Meler ikaz etmemekle büyük hata yaptı. Galatasaray’ın attığı 4. golde Ali Palabıyık, mükemmel avantaj oynattı. Ancak sarı kartı olan Pavelka’nın, 2. sarı karttan atılması ise eksik kaldı. Sadiku- Belhanda mücadelesinde Palabıyık, Sadiku’ya sarı kart gösterirken, Sadiku, Ali Palabıyık’ın kolunu itti. Kırmızı kartı görmemesi hakemlik için büyük ayıptı.

FENERBAHÇE-KONYASPOR

Skertel, Zuta’ya hız alarak, iki ayağıyla birlikte, iki ayağı da zeminden yüksekte ve yaralayıcı bir müdahalede bulunuyor. Aydinus ve VAR neden kırmızıyı atladılar, anlamak mümkün değil. 22’de Zuta, Jailson’un yüzüne eliyle müdahalede bulundu. Aydınus devam, VAR izle dedi. Fırat kararında ısrar etti ama, doğru karar penaltı olmalıydı. 31. dakikada Jahovic kırmızı kart gördü. Pozisyonda basma var, ancak yoğunluk fazla yok. Üstelik oyuncu ayağını hemen kaçırıyor. Sarı kart daha uygun olurdu.

TRABZONSPOR-ALANYA

Başarılı adımlarla ilerleyen Suat Arslanboğa yine başarılı bir maç yönetti. Maçta tartışılan tek pozisyon var. Ekuban’ın yerde kaldığı, penaltı düdüğü çalınan pozisyon. Savunma oyuncusu ellerini havaya kaldırıp masum gibi davranıyor ancak aşağıdan Ekuban’nın alt baldırına teması var. Penaltı bence doğru karar. Bir oyuncunun penaltı vuruşunda direkten dönen topu arkadaşına bırakmayıp tekrar vurması, futbolcuların kural bilgisini düzeyini ortaya çıkardı.

ANTALYA-BAŞAKŞEHİR

Mete Kalkavan, Robinho’nun 60.dakikada Nazım’a sarı ötesi hareketine faul dahi çalmadı. 37.dakikada Emre’nin yaptıkları ancak mahalle maçında cezasız kalabilir. Dirsek vurma teşebbüsünde bulunulması kırmızı kart, sonrasındaki agresif davranışları ise en az sarı kart. Fakat kartsız geçti bu pozisyonları Kalkavan. 85.dakikada ise pozisyon bence penaltıydı. Başakşehirli oyuncu kafaya yükselirken rakibinin omuzlarına basarak yükseliyor.