Türk işi VAR kime yaradı?

Yılın son haftası ile birlikte, liglerimizde de ilk yarı sona erdi. Bir başka deyişle futbol sömestr tatiline girdi...

26.12.2018 10:04

Yılın son haftası ile birlikte, liglerimizde de ilk yarı sona erdi. Bir başka deyişle futbol sömestr tatiline girdi ama, tüm takımlarımızda ikinci yarı için kadro güçlendirme çalışmaları son hızla devam ediyor.

Futbolumuzun en çok konuşulan unsuru olan hakemlerimiz de tatile girdi. Onlar da devre arasında seminerlerle ilk yarının kritiğini yapıp, ikinci yarıya hazırlanacaklar. Galatasaray-Konyaspor maçında Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’nın başını yakan penaltı olayından sonra, Hüseyin Göçek geçtiğimiz hafta yeniden sahalara döndü. Ancak Halis Özkahya, VAR masasına bile yaklaştırılmadı.

MHK’nın ceza uygulamasında bile yaptığı bu adaletsizlik dikkatten kaçmadı. Bir günah keçisi aranıyordu da, bu Halis Özkahya mı oldu acaba? İlk yarı sonu itibariyle puan cetvelinde 4 büyükler dışındaki takımların zirveyi ele geçirip, üst sıralarda yer bulması, baştan ve sondan ikinci takımlar arasında sadece 13 puan fark bulunması, bu yıl ligimizde bir şeylerin değiştiğinin göstergesi oldu.

Tabi ki bu değişikliğin en önemli faktörü ,bazı takımların kötü yönetilmesi ile birlikte, VAR sisteminin uygulamaya geçmiş olmasıydı. Ne kadar eleştirsek de, işimize gelmediği zaman beğenmesek de, VAR sistemi sahalarımızdaki isabetli karar yüzdesini hayli yukarı çekti. VAR protokolünün uygulanmasında ciddi eksiklikler var, eğitim yetersizliği var, tecrübe eksikliği var. VAR nedeniyle kaybolan zaman devrenin sonlarına yeterince eklenmeyince, VAR adaleti sağlarken futboldan zaman da çalmış oluyor ayrıca. Son 2 haftaya baktığımızda VAR’ın isabetli yönlendirme ve yardımlarıyla sahada doğru düdükler çalındı genellikle...

Uygulama yanlışlıkları ve eksiklikleri fazla göze batmadı. Çünkü doğru bulundu sonuçta... Bu da ‘MHK değişecek’ söylentilerini bıçak gibi kesti. Zaten devre arası yapılacak değişikliğin hakem camiasına getireceği herhangi bir artı yoktu. Geçen haftaki yazımızda da belirttiğimiz gibi “Dere geçerken at değiştirilmemeli” Kısacası ‘VAR’, Namoğlu ekibinin görev süresini uzattı. Haftanın maçlarına baktığımızda, hakemlerimizin kendi başlarına karar verme konusundaki cesaretlerinin tamamen ortadan kalktığını, olur olmaz her konuda VAR’dan yardım alarak karar verdiklerini görüyoruz. Sonuçta belki doğru bulunuyor, kulüplerimiz şikayetçi olmuyor, TFF ve MHK durumdan memnun görünüyor. Oysa IFAB’ın istediği VAR bu değil. Bu bizimki, yani Türk işi VAR!..