Geçtiğimiz pazar günü İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde PKK/YPG’li bir terörist tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 81’i de yaralanmıştı. Emniyet Teşkilatı ve istihbarat birimlerinin ortak çalışmaları sonucu saldırıyı gerçekleştiren terörist saklandığı delikte kıskıvrak yakalandı ve şu ana kadar da 50 kişi gözaltına alındı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de bu haftaki TBMM Grup Toplantısı’nın ana gündeminde İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı vardı. Terör ve arkasındaki destekçileri hedef alan MHP Lideri, Türkiye’nin yükselişinden rahatsızlık duyanların saldırıya geçtiğini ve buna karşın da Türk milletinin diz çökmeyeceğini ifade etti.  Bir kez daha HDP’nin kapatılması için çağrıda bulunan MHP Lideri, CHP ile HDP’nin ikiz kardeş olduğunu söyledi.

Türkiye yükselişe geçtiğinde saldırıyorlar

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, milletimize başsağlığı dileyerek başladığı sözlerine, “PKK/YPG’yi ve arkalarında duran kan emici efendilerini bütün hissiyatımla lanetliyorum ifadelerini” kullanarak devam etti. Türkiye’nin adından bahsettirdiği, güçlü adımlar attığı, küresel ve bölgesel meselelerde önemli rol oynadığı dönemlerde asimetrik saldırılara maruz kaldığına dikkat çekti. MHP Lideri, “Türkiye ne zaman yükselişe geçip ayağına vurulan prangaları kırmaya başlasa terör eylemleri aracılığıyla karşı ve kanlı bir cevap almaktadır. Bu durum yabancısı olmadığımız, devamlı birbirini takviye eden karanlık bir döngüdür” dedi. İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen terör saldırısının tesadüf olmadığını, maksadın Türkiye’nin imajını, itibarını ve 2023 vizyonunu baltalamak olduğunu söyledi. Saldırının Semerkant Zirvesi’ne ve Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında yürüttüğü başarılı diplomasiye cevap olduğunu ifade etti.

TBMM’de bölücü istemiyoruz

Türkiye siyasetinde teröre sıcak ve sevimli mesajlar verenlerin olduğunu ve bunların da hem suç ortağı hem de işlenmiş cinayetlerde pay sahibi olduğunu belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, TBMM’de bölücü sima istemediklerini ve terörist görmeye dayanamadıklarını belirtti. HDP’nin Türk siyaset ve demokrasi hayatında bir saniye bile yer almaması gerektiğini ifade ederken CHP’nin de HDP ile ikiz kardeş olduğunu söyledi. “PKK neyse HDP odur. HDP neyse CHP aynısıdır, aynı gövdenin zehirli sarmaşıklarıdır” diyen MHP Lideri, sınır ötesi tezkerelere karşı çıkan CHP ve HDP’nin millet huzurunda sorumlu olduğunu ve bu partilerin terörün hizasında yer aldığını belirtti.

Terör diyorlar ama ismini söylemiyorlar

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde 6’lı masaya da çağrıda bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP’ye özel parantez açtı. CHP yönetimine terörizmle aralarına kesin bir mesafe koymaları çağrısında bulunmasının yanı sıra masanın diğer paydaşlarının da terörizme kati ve kesin bir cephe almaları gerektiğini söyledi. Altı parti başkanının 14 Kasım’da yaptığı 8. toplantının sonuç bildirgesinde İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısından bahsederken muğlak ifadeler kullanmalarına tepki gösterdi. MHP Lideri Bahçeli, “Altı parti başkanının altına imza attıkları müşterek toplantı sonuç bildirisinin hiçbir satırında şu işe bakınız ki, PKK yoktur, YPG yoktur, PYD yoktur. Terör diyorlar, ama örgüt ismini söylemiyorlar” dedi.

İkinci bir seçenek yoktur

Herkesin terörle arasına kalın bir çizgi çekmek mecburiyetinde olduğunu belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Biz milli birlik ve dayanışma ruhumuzu canlı tuttukça da Allah’ın izniyle emperyalizm ve piyonları sonuç alamayacaklar, bölünmemizi ve parçalanmamızı rüyalarında bile göremeyeceklerdir. Terörle huzur, terörle güvenlik, terörle istikrar arasında ikinci bir seçenek yoktur, hiç de olmamıştır” ifadelerini kullandı.

ABD müttefik değildir

ABD’nin sahte ve samimiyetsiz taziye mesajlarına da değinen MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Suriye veya Irak’taki terörist kamplarda eğitilip terör eylemi amacıyla canlı ceset gibi Türkiye’ye sızan ya da sızdırılan canilere hedef listesi veren, stratejik ve kalabalık mahallere gönderen hiçbir ülke dost değildir, dürüst değildir, esasen müttefik de değildir” ifadelerini kullandı. İstiklal Caddesi’ndeki saldırının, Gezi Parkı ve 6-8 Ekim olayları gibi aynı amaca yönelik olduğunu söyledi. 7 Haziran 2015’ten 1 Kasım 2015’e kadar denenen terör eylemlerinin tekrarı için faaliyet hâlinde olanlara seslenen MHP Lideri, “Geleceğiniz varsa göreceğiniz de vardır ve o gördüğünüz yer gömüldüğünüz yer olacaktır” dedi.

Yunanistan’a 6 mil yanıtı

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin gündeminde Yunanistan’ın provokatif söylemleri de vardı. Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın ülkesinin kara sularını genişletmeye devam etme niyetini telaffuz etmesinin küstahlık olduğunu ifade eden MHP Lideri, bunun bir savaş çağrısı ve korkaklığın meydan okuması olduğunu söyledi. Buna müsaade etmeyeceklerini belirten MHP Lideri, ”Hele kara sularını 6 mile bir çıkarsınlar da görelim, el mi yaman, Türkiye mi yaman hep birlikte şahit olalım” dedi.

Turan illeri şahlandı

Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirve Toplantısı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli, KKTC’nin gözlemci üye olarak kabul edilmesini sevinçle karşıladıklarını ifade etti ve başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere üye ülkelerin devlet başkanlarını tebrik etti. Sözlerine Turan illerinin diriliş ruhuyla şahlandığını ekledi ve “Bizim için vatan büyük ve müebbet bir ülkedir, onun adı da Turan’dır” dedi.

Yüzük detayı

“Kıbrıs Türk’tür, yeri Türk Birliği’nin içindedir” ifadelerini kullanan MHP Lideri Devlet Bahçeli, KKTC’ye Türk Devletleri Teşkilatı Gözlemci Statüsü verilmesinin tarihi bir adım olduğunu, KKTC’nin dünya çapında tanınmasının önündeki engellerin birer birer kaldırıldığını söyledi. MHP Lideri, parmağındaki özel tasarım yüzüğü göstererek, “Benim yüzüğümde de Kıbrıs’ın haritası vardır. Bunu da özel olarak gösteriyorum. Yani Kıbrıs Türk Cumhuriyeti işaretimizle yerini bulmuştur” dedi.