Türk tarihini değiştirecek keşif: İşte deliller!

Savatra Antik Kenti kazı sahasında bulunan bir yazıt büyük heyecan uyandırdı. İslam öncesi erken dönem Türk tarihine ait ilk kez ‘Türk’ ibaresinin yer aldığı, Runik alfabesiyle ‘Türkoğlu’ yazan yazıta ilişkin konuşan Doç. Dr. İlker Işık, “Türkopol, Türkçe karşılığı olarak Türkoğlu demek. Anadolu’da bu şekilde bulunan ilk yazıt niteliğinde. 1071 öncesi İslam sancağının Türkler tarafından buraya getirilmeden önceki evresinde Hristiyanlaşmış Türklerin burada varlığını gösteren bir delil." dedi

Türk tarihini değiştirecek keşif: İşte deliller! - Sayfa 1

Konya Karatay'daki Savatra Antik Kenti'nde bulunan ve üzerinde "Türkoğlu" ibaresi bulunan yazıt heyecan uyandırdı. Milattan sonra 10-11’inci yüzyıla ait yazıtın 1071’den öncesinde Anadolu’daki Türk varlığının kanıtı niteliğinde olduğu ifade edildi.


Türk tarihini değiştirecek keşif: İşte deliller! - Sayfa 2

HEYECAN UYANDIRAN KEŞİF! TÜRK TARİHİNE IŞIK TUTACAK


Türk tarihini değiştirecek keşif: İşte deliller! - Sayfa 3

Konya'nın Karatay ilçesi Yağlıbayat Mahallesi’ndeki Savatra Antik Kenti’nde Selçuk Üniversitesi tarafından Doç. Dr. İlker Işık’ın başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında, Anadolu’da ilk kez Türk ibaresinin yer aldığı bir yazıt bulundu.


Türk tarihini değiştirecek keşif: İşte deliller! - Sayfa 4

Kazı başkanı Doç. Dr. Işık, “Yazıt, Savatra Antik Kenti’ne ait bir kaleden getirilmiş. Bu kale, Bizans dönemine kadar kullanılagelmiş. Mimari parçasına baktığımız zaman Bizans dönemi templon payesi. Dini yapılar içesinde bulanan bir mimari unsur bu. Dönemsel açıdan baktığımızda milattan sonra 10’uncu 11’inci yüzyıllara denk geldiğini düşünüyoruz. Hem de içerik olarak baktığımız zaman İslam öncesi Türklere ait olan bir yazı olarak da karşımıza çıkıyor.