Türk Telekom'un gözü yüksekte

25.11.2022 10:00

Basketbolda Anadolu Efes ile Fenerbahçe’yi hep ayrı bir yere koyuyoruz. Hedef, bütçe, kadro olarak ligdeki diğer takımlardan ayrışan bu ikili sezon içinde sürpriz sonuçlar alsa bile nihayetinde baş başa kalıyorlar. Birinin şampiyonluğu birinin de ikinciliği garanti içerde. Yakın zamanda onları yerlerinden etmek kolay değil belki. Yine de geçen sezon play off maçlarında Galatasaray ve Darüşşafaka’nın performansları hala akıllarda. Karşıyaka, Galatasaray, Darüşşafaka, Tofaş, Bahçeşehir Koleji, Gaziantep Basket gibi takımlar büyük ikilinin ardından en iyi olmak isteyenlerdi. FE Exstra Bursaspor da ikinci yarıdaki performansıyla bu gruba dahil olmuş ve son yılların en keyifli ligini izlemiştik.

Şimdi, onlara Türk Telekom da katıldı. Geçen sene erkenden hedefsiz kalan başkent ekibi, Erdem Can yönetiminde yeni kadrosuyla yedi haftada zirveye göz kırpan takımlardan birine dönüştü. Uzun pozisyonunda sıkıntı yaşasa da kısa sürede iyi işleyen bir makine, paylaşan yardımlaşan bir takım haline geldi. Anlaşılan koç Erdem Can’ın sezon başında birlikte hareket etmek için uyguladığı darbuka seansları işe yaramış. Eksiğini geniş rotasyonla kapatan Türk Telekom, ligin iddialı takımı Karşıyaka’yı 92 sayı atarak yendi. Altı oyuncusu çift haneli skorlar üretti. Avrupa’da da üst üste dördüncü galibiyeti alan başkent ekibi, “Bu sene ben de varım” mesajını verdi.

Yedinci hafta ilginç maçlara sahne oldu. Geçen yılın Avrupa Şampiyonu Bahçeşehir Koleji, 22 sayı öne geçtiği maçı ‘kazandım’ sandı. Ancak her sezon oyununu üstüne koyarak geliştiren Doğuş’u unuttu. Darüşşafaka, Doğuş’un liderliğiyle rakibini solladı. Beşiktaş da Gaziantep deplasmanında son periyotta 15 farktan dönüp kazandı. Başrol burada yerli bir ismindi. Okben bir kez daha takımını sırtladı. Anadolu Efes, Konya karşısında zor anlar yaşasa da yabancılarıyla kazanmayı bildi. Yerliler yine göze giremedi.

Fenerbahçe, herkesi oynattığı maçta Tofaş’ı beklenen de rahat geçti. Merkez Efendi Belediyesi, Manisa karşısında hiç zorlanmadan farklı kazandı. Büyükçekmece Petkim önünde ilk galibiyete yaklaştı. Ancak Crawford’un oyunu yetmedi. İzmir ekibi. Previtt, Cem, Simmons ve Aldridge ile zorda olsa istediğini aldı.

FE Bursaspor-Galatasaray maçı kıran kırana, gergin geçti. Bursaspor altı kişiyle Anadolu Efes’i yenmişti. Rotasyon genişledi o günden beri kazanamıyor. Galatasaray, bütün oyunculardan katkı alarak güldü. Yeni transferi McGee 18 sayıyla sahanın skoreri oldu.