Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak Türkiye'ye geldi. 60 kişilik Rus heyet Ankara'da bir dizi temaslarda bulunuyor.

Gündemde Türkiye'nin doğal gaz merkezi olması konusu ve tahıl anlaşması bulunuyor. Rus doğal gazının Türkiye üzerinden AB'ye aktarılması ve tahıl koridorunda yeni anlaşmalar ve rota masada yer alıyor.

ANA BAŞLIK TAHIL KORİDORU VE DOĞAL GAZ

Moskova-Ankara arasında diplomasi trafiği devam ediyor. Rus üst düzey diplomatları Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak başkanlığında Türkiye'ye geldi. Rus heyetin temasları bugün ve yarın devam edecek.

TÜRKİYE AB ÜLKELERİ İÇİN KİLİT ÜLKE OLACAK

Önemli başlıklar masaya yatırılacak. Bunlardan ilki Türkiye'nin doğal gaz, yani enerji üssü olması konusu. Rusya'nın doğal gazının depolanarak Avrupa'ya gönderilmesi gündemde yer alıyor. Söz konusu anlaşmalar gerçekleşirse Türkiye AB ülkeleri için kilit ülke olacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rus enerji devi GAZPROM ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Diplomasi trafiği sadece enerji ile sınırlı kalmayacak. Hem Gazze'deki hem de Rusya-Ukrayna savaşı da ele alınacak. Türkiye hem Rusya ile hem de Ukrayna görüşebilen bir ülke konumunda.

Özellikle tahıl koridoru Rusya'nın temmuz ayında çekilmesiyle iptal edilmişti. Tahılların yeniden dünyanın dört bir yanına transferi için Türkiye'nin girişimleri sürüyor.

Editör: Bilge Güler