Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti.

Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy verecek. 34 siyasi partinin adayının yarışacağı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak.

32 İLDE SANDIKLAR KAPANDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi saat 07.00'de başladı.

Bu illerde oy verme işlemleri saat 16.00 itibariyle tamamalandı. Diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 arasında yapılacak. 

YSK BAŞKANI YENER: 32 İLDE OY SAYIM İŞLEMİ BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulu, 32 ilde sandıkların kapandığını ve oy sayımına geçildiğini belirttiği açıklamasında şunları dile getirdi: 

"Saat 16.00 itibarıyla 32 ilimizde oy verme işlemi tamamlanmış ve oy sayım işlemleri başlamıştır. Saat 17.00 itibariyle de kalan diğer illerimizdeki oy verme işlemleri tamamlanacaktır. Saat 17.00’de tüm oy sayım işlemleriyle ilgili genel bir bilgi vereceğiz. Daha sonra kurulumuz toplantıya geçerek yayın yasaklarını hangi saatte kaldıracağımıza ilişkin tartışıp bir karar vereceğiz. Siz değerli basın mensuplarından YSK’nın saat 21.00 olarak ilan edilen yayın yasağıyla ilgili olarak bu yayın yasağının kaldırıldığı saat belirtilmeden seçim sonuçlarıyla ilgili olarak açıklamadan bulunmamanızı rica ediyoruz"

YAYIN YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK? 

Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak, bu yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde daha önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı