Türkiye ve Rusya'dan flaş ruble kararı

Türkiye ile Rusya arasında ruble ile ticaret yapılması konusunda mutabık kalındı. Gelişmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu.    

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Türkiye ve Rusya'dan flaş ruble kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya dönüşü uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Rusya ile ruble üzerine mutabık kalındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı  yaptığı açıklamada, "Bizim şu anda Türkiye olarak kapımız herkese açık. Ülkemizde kimler yatırım yapmak isterse biz onlara her türlü desteği veririz. Çünkü Türkiye dünyada sadece bu son gelişmelerde değil, bunun dışında da serbest pazar ekonomisinin en önemli bir açık kapısıdır. Tabii bu Soçi ziyaretinin bir güzel tarafı da şu oldu; Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak. Bir de Rusya’nın Mir kartı var. Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Burada da çok ciddi gelişmeler var. Bu da tabi Rusya’dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da tabi hem onlar için hem bizim için çok çok rahatlatıcı bir sistem. Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Başkanı ile bizim Merkez Bankası Başkanımız da görüşmelerini yaptılar" dedi.

 

Yorumlar