Geçtiğimiz günlerde hem ekonomik hem de sosyal yatırım anlamında Türkiye’nin en zengin belediyesini ziyaret ettik. Bir yandan bizimle sohbet ederken bir yandan da arkasına aldığı projeler üzerinde çalışmalarına devam edecek kadar işine âşık bir belediye başkanıyla karşılaştık. Belediye kasasını eksiden artıya taşıyan çalışmaları merak ettik.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin işine olan sadakati ve disiplinli çalışması kenti başka bir noktaya taşımış. Yerel kaynakların verimli kullanılarak belediyenin kasanının artıya geçmesinden ve sosyal ihtiyaçların hızla karşılık bulmasından dolayı her kesim tarafından da takdir ediliyor. Bu sayede Türkiye’nin hiç borcu olmayan en zengin belediyesi unvanını taşıyor.

Şehre girerken hummalı çalışmaların devam ettiğini ve Karabük’ün her geçen gün gelişerek büyüdüğünü görüyorsunuz. Fabrika bacalarının tüttüğü, emeğin hizmete dönüştüğü Karabük’te ulaşımdan altyapı çalışmalarına, sosyal donatılardan hava kirliliğinin önlenmesine kadar birçok devasa yatırım yapılmış. Belediye Başkanı Rafet Vergili, 13 yılda Türkiye’nin en zengin belediyesini “doğru planlama” ve “ekonomik yatırım” sayesinde oluşturduklarını söyledi. “Bu kapıdan içeri, rüşvet, torpil, ayrımcılık ve tembellik giremez” dedi.