Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Azerbaycanlı şair Hurşidbanu Natevan'ın Fransa'daki heykeline yönelik olarak yapılan saldırı hakkında yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, şair Natevan'ın anıtına yönelik olarak gerçekleşen tahribattan derin bir üzüntü duydukları ifade edildi.

TÜRKSOY, HEYKELE YÖNELİK SALDIRIYI KINADI

TÜRKSOY'un açıklamasında, "Türk Dünyası’nın kültür ve sanatının korunması, yaşatılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) olarak Azerbaycan edebiyatının ünlü simalarından, şair Hurşidbanu Natevan’ın heykelinin Avrupa’nın önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Fransa’da tahrip edilmesi Teşkilatımız tarafından derin üzüntüyle karşılanmıştır" ifadeleri yer aldı. 

TÜRKSOY, Türk dünyasına yönelik çalışmalarıyla ün kazanan, son Karabağ Han'ın kızı, "Tek inci" anlamına gelen "Dürrü yekta" lakaplı Azerbaycan Türkü şair Hurşidbanu Natevan'ın heykeline yönelik saldırıyı kınadı. Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk Dünyası kültür hazinesinde silinmez izler bırakan, edebiyata verdiği önem ve yaptığı çalışmalarla sadece Kafkaslarda değil, dünya genelinde de çağının çok ilerisinde olan Türk Dünyası’nın önemli kadın şairlerinden Hurşidbanu Natevan’ın heykeline yönelik vandalizm sadece bir ülkenin kültür insanına değil, aynı zamanda dünya medeniyetine, kültür ve sanatına da saldırı niteliği taşımaktadır.

Türk halklarının kültür ve sanatının ortak çatısı TÜRKSOY olarak kültür ve sanatımıza yapılan bu menfur saldırıyı kınıyor, suçluların cezalandırılmasını ve bu tür saldırıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz."

HURŞİDBANU NATEVAN'IN FRANSA'DAKİ HEYKELİNE SALDIRI!

Azerbaycan ile Fransa arasındaki diplomatik ilişki ve iş birliği kapsamında, İsmayıllı kenti ile Evian-les-Bains kenti kardeş şehir ilan edilmişti. Bu kapsamda Evian-les-Bains kentinde 2017 yılında Azerbaycan Parkı açılmış, parka ünlü şair Hurşidbanu Natevan'ın heykeli dikilmişti. Ancak 8 Ocak 2024 tarihinde saldırganlar anıta kırmızı boya dökerek tahribata yol açmıştı.

Kaynak: QHA