Tuvalet kullanım alışkanlığınız kansere davetiye çıkarabilir! Sakın bu şekilde...

Kanser, birçok faktöre dayalı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle çevresel faktörlerin yanı sıra genetik yatkınlık da kansere yakalanma ihtimalini artırıyor. Fakat yaşam alışkanlıklarını değiştirmek, bazı noktalarda tümör oluşma riskini büyük oranda düşürebilir. İşte bu faktörlerden biri de tuvalet kullanım alışkanlığı. Tuvalette geçirdiğiniz vakte bu nedenle dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Tuvalet kullanım alışkanlığınız kansere davetiye çıkarabilir! Sakın bu şekilde... - Sayfa 1

Bağırsak kanseri, yaygın bir kolorektal kanser türü olarak giderek yaygınlaşan bir hastalık. Oldukça farklı risk faktörleri olan bu hastalıkta, özellikle fiziksel hareketsizlik ve aşırı kilo, hastalığın iki ana nedenini oluşturuyor. Fakat uzmanlara göre, tuvalete gitme sırasında yanlış şekilde oturmak da bağırsak kanseri riskinin önemli sebeplerinden biri.


Tuvalet kullanım alışkanlığınız kansere davetiye çıkarabilir! Sakın bu şekilde... - Sayfa 2

Doktor Deborah Lee, çok sayıda epidemiyolojik çalışmanın kronik kabızlığın bağırsak kanseri için önemli bir risk faktörü olduğunu dile getiriyor.

Üstelik, bağırsak kanseri vakalarının %63'ü şaşırtıcı bir şekilde batı ülkelerinde yoğun şekilde görülüyor.

Tuvalet kullanım alışkanlığınız kansere davetiye çıkarabilir! Sakın bu şekilde... - Sayfa 3

Doktor Lee, teorilerden birinin batı ülkelerinde bağırsakları boşaltmak için tuvalete oturmanın buna neden olabileceğini fakat genelde gelişmekte olan ülkelere bakıldığından çömelerek tuvalete gitmenin daha yaygın görüldüğünü, bunun da kanser riskini düşüren bir faktör olduğunu belirtti.


Tuvalet kullanım alışkanlığınız kansere davetiye çıkarabilir! Sakın bu şekilde... - Sayfa 4

Oturarak tuvalete çıkmanın daha fazla kabızlığa neden olduğunu belirten Dr. Lee, çömelme, dışkılama için doğal bir pozisyon olduğunu bunun da birçok yönden amaca uygun olduğunu anlattı.