Twitch, Türkiye'de erişime engellendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) sorgulama sayfasından yapılan incelemeler, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nün aldığı kararla bu yasağın gerçekleştiğini ortaya koydu.

BTK'nın resmi sorgulama sayfasında yer alan açıklamaya göre, "Twitch.tv" platformu, 22/02/2024 tarihli ve 2024/7 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellendi.

Erişim engelinin nedeni hakkında resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, iddialara göre platformdaki kumar ve yasa dışı bahis içeriklerinin Türkiye'deki kullanıcılara sunulmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

KICK DE ENGELLENMİŞTİ

Bu gelişmeyle birlikte, Twitch'in önemli rakiplerinden biri olan ve büyük yayıncıların tercih ettiği Kick platformu da aynı kaderi paylaşıyor. Kick.com'un da Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla BTK tarafından erişime kapatıldığı bildiriliyor.

Kick'in MENA bölgesi partner sorumlusu Trq, yaptığı açıklamada, kumar içeriklerini Türkiye'deki kullanıcılara yasakladıklarını ve BTK'nın erişim engeli kararının kaldırılmasını beklediklerini dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi