YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarını MHP cephesinden “31 Mart seçim sonuçlarını kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, Milliyetçi Hareket Partisi müessir bir başarı elde etmiştir.” şeklinde yorumladı. MHP 8 İl’de, 25 Metropol İlçe’de,89 İlçe’de,98 Belde olmak üzere, toplam 220 Belediye Başkanlığı kazanmıştır.

CHP ve AK Parti’den sonra en fazla belediye kazan parti MHP’dir. Elinde bulunan Kütahya, Bayburt gibi belediyeleri de 300-500 oy farkıyla kaybetmiştir. 

Elbette, Türk milliyetçilerinin, Ülkücülerin elinde “Üretken belediyecilik modeli”’ni gerçekleştirmek için çok belediye olmasını gönül isterdi. Elimizdeki belediyelerin hiçbirini kaybetmeden, bir de üzerine yeni belediyeler eklemek, MHP’li herkesin gönlünden geçerdi ama Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar yerel seçim sürecini etkiledi. Çoğu yerde çalışan belediye başkanlarına bile adeta ceza kesildi. Bunun karşısında da çalışmayan, hizmet kısırı, proje fakiri CHP’li Belediye Başkanları ödüllendirildi. Ankara, İstanbul, İzmir örneğinde olduğu gibi…

MHP, Türkiye’nin bir ucundaki Kırklareli’yi, diğer ucundaki Kars’ı kazanarak Türkiye’nin bir nevi milli halatı olduğunu göstermiştir. Bu yorumu yaparken yıllar önce MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin "Milliyetçi Hareket Partisi, Anıttepe ile Kocatepe arasına çekilmiş çelikten bir halattır" sözü aklıma geldi.

MHP’nin başarısına büyük katkı veren şu isimlerin hakkını teslim edelim. Kırklareli Belediye Başkanı Derya Bulut, çok şahane seçim kampanyası yürüttü. Bu kampanyasındaki başarıyı Türkiye gördü. Bir önceki seçimlerde de Kırklareli halkının gönlünü sevgiyle, saygıyla örmeye başlamıştı ve bu seçimde de zaferi bizzat yaşattı.

Kars’ta ise Prof. Dr. Ötüken Senger sevilen, aydın kimliğiyle etrafında bir gönül birliği oluşturdu ve Kars halkını “Yaparsa #ÖtükenHoca Yapar!” inancında buluşturdu. Serhat şehrimiz Kars artık emin ellerde…

Tokat’ta MHP Milletvekili Yücel Bulut ve Tokat Belediye Başkanı seçilen Kemal Yazıcıoğlu çok uyumlu bir kampanya yönetti. İl başkanı Mustafa İpek ve kadrosu şevkle, azimle çalıştı. Seçim sürecinin ilk gününden itibaren Tokat’ta gönüllere dokunan bir seçim kampanyası yürüttüler. Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’na vurgu yapan “Biz babadan böyle gördük” müziği eşliğinde vatandaşın “O babanın büyük hatırı var. Unutulmayacak adamdı” klibi güzel başlangıç oldu. İlçe ilçe en coşkulu mitingleri yaptılar. Geç saatlerde dahi Tokat’ın köylerinde MHP rüzgârı esti. Böylelikle Tokat’ta ilçeleri de kapsayan geniş bir başarı yakalandı.

Gümüşhane’de uzun yıllar sonra MHP tekrar kazandı. Gümüşhane’de de MHP Milletvekili Musa Küçük, belediye başkan adayı Vedat Soner Başer ile çok uyumlu bir kampanya yönetti. Samimiyet, çalışkanlık ve güvenirlilik elbette başarıyı getirdi.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen… İlk 2019 yılında seçilmişti. Şimdi oyunu artırarak tekrar seçildi. Adeta Atom karınca gibi. Hizmet nerede, kendisi orada. Öyle ki, bazen çizmelerini giyiyor işçisiyle aynı işi yapıyor. Adeta hizmetleriyle halkın sevgilisi olmuş durumda.

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı. Oyunu artırarak, rakiplerine fark atarak yine seçildi. Hizmet yaptı, Karaman’ın kahramanı oldu.

2019 yılında Erzincan Belediye Başkanı seçilen Bekir Aksun, beyefendi kimliği, disiplinli, özverili çalışmalarıyla hem tekrar kazandı hem de Erzincan’ın en büyük ilçelerini MHP’ye kazandıran rüzgârı yarattı.

Kadir Kara’dan hizmet bayrağını devralarak aday olup seçilen İbrahim Çenet, Osmaniye’nin yeni belediye başkanı oldu. Eskiden kaymakam olan İbrahim Çenet, Osmaniye’nin köklü ailelerinden olan Çenet ailesine mensup biri olmanın sorumluluğunda bilgi/birikimiyle Osmaniye’ye yeni bir çehre kazandıracaktır.

MHP’nin kazandığı tüm il, ilçe, belde belediye başkanlarına başarılar diliyorum.

“Bu diyara bu diyara/ Canım feda bu diyara” diyerek yola çıkanların yolu açık olsun.

Editör: Haber Merkezi