Uğur Şahin'den dünyanın beklediği açıklama geldi

Aylardır koronavirüsün pençesindeki dünya Omicron Kovid-19 varyantı nedeniyle alarma geçmiş durumda. DSÖ'nün 'Küresel risk çok yüksek' şeklinde uyardığı Omicron varyantı kısa sürede dünyanın ortak gündemi oldu. COVID-19 aşısının arkasındaki isim olan Uğur Şahin'den dünyanın beklediği açıklama geldi.

Uğur Şahin'den dünyanın beklediği açıklama geldi - Sayfa 1

İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve buradan dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

Uğur Şahin'den dünyanın beklediği açıklama geldi - Sayfa 2

Yeni varyantlar ile karşımıza çıkmaya devam eden virüs dünya genelinde çeyrek milyardan fazla insana bulaştı, 5 milyondan fazla kişi ise virüsün kurbanı oldu.

Uğur Şahin'den dünyanın beklediği açıklama geldi - Sayfa 3

Güney Afrika'dan yayılan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adı, 'Omicron' olarak açıklandı. Omicron varyantı kısa sürede dünyanın alarma geçmesine neden oldu.

Uğur Şahin'den dünyanın beklediği açıklama geldi - Sayfa 4

Zira bilim insanlarının Omicron hakkında hâlâ bilmediği çok şey var, ancak varyant daha bulaşıcı olabileceği ve aşıların buna karşı daha az etkili olabileceği endişelerine yol açan birkaç mutasyona sahip.