Gazeteci Cengiz Akyıldız’ın şehadetinin üzerinden 10 yıl geçti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Esenyurt’taki seçim ofisinde PKK yandaşları tarafından düzenlenen hain saldırı sırasında hayatını kaybeden gazeteci Cengiz Akyıldız ölümünün 10. Yıl dönümünde unutulmadı.

MHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Acar’ın ziyareti sırasında gerçekleşen acı olayda gazeteci Cengiz Akyıldız ile 5 kişi yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan Cengiz Akyıldız tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmişti.

5C8E448245D2A06B40B4675B

GAZETECİ CENGİZ AKYILDIZ KİMDİR

13 Mayıs 1961 tarihinde Rize'de doğdu. Kısa bir süre Bursa'da bulundu. İstanbul'un Fatih İlçesi'ne bağlı Fındıkzade semtindeki Vatan Lisesi'nden mezun oldu. Cengiz Akyıldız gerçek hayatı ile değil, 12 Eylül 1980 Askerî Harekatı'nın işkencehaneleri olan ve 'Yusufiye 'veya 'Taş Medrese' olarak anılan zindanlardaki metaneti, sabri, asil duruşu ve davasına perçinli iradesi ile efsaneleşen bir destan kahramanı olarak bilinir. Ülkücü hareketin içerisinde büyük bir mücadele adamı olarak tanındı ve sevildi.

12 Eylül 1980 yönetiminin peşin yargılarla başlattığı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda hapse mahkûm edildi. Cezasını çektikten sonra çeşitli yayın organlarında çalıştı. 100'den fazla makalesi yayınlandı.

MHP İstanbul İl Yönetimi Basın Danışmanı olarak görevli iken; 17, 18 ve 19 Ocak 2014 günlerinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İstanbul'daki seçim çalışmalarını adım adım takip etti ve fotoğrafladı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimi için, 26 Ocak 2014 Pazar günü, İstanbul'un Esenyurt Semti'ndeki seçim bürosundaydı. MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı geldiğinde seçim bürosu PKK yandaşları olan taşlı-sopalı ve silahlı kişilerin saldırısına uğradı. Dışarıdaki kavgayı görüntülemek isterken, kalbine isabet eden kurşun sebebiyle kaldırıldığı hastanede ebedî âleme göçtü. Cenaze namazı büyük bir kalabalığın katılımı ile kılındı.

İşte Ülkücü camiadan Gazeteci Cengiz Akyıldız'ı anma mesajları:

ÜLKÜCÜ ŞEHİDİMİZ CENGİZ AKYILDIZ’I MİNNET VE DUALARLA ANIYORUZ

Ülkücü Şehidimiz Yusufiyeli Cengiz AKYILDIZ'ı Şehadetinin Yıl Dönümünde Rahmet, Minnet ve Dualarla Anıyoruz. Ruhu Şad, Mekanı Cennet Olsun.

MHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI

ÜLKÜ OCAKLARI

MHP VE CUMHUR İTTİFAKI BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SERKAN TOPER

MHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ABDURRAHMAN BAŞKAN

Editör: Bilge Güler