Umudumuz Halil Umut Meler

Devre arasını değerlendiren Merkez Hakem Kurulu, Süper Lig Hakem ve Yardımcı Hakemleri için düzenlemiş olduğu semineri...

09.01.2019 10:00

Devre arasını değerlendiren Merkez Hakem Kurulu, Süper Lig Hakem ve Yardımcı Hakemleri için düzenlemiş olduğu semineri tamamladı. Seminer maratonu diğer kategorilerdeki hakem ve gözlemciler için devam ediyor.

Maalesef ki, geçen hafta belirttiğimiz gibi eğitimler tamamen basına kapalı yapıldı. Ancak seminer boyunca Yusuf Namoğlu başkanın ve Cüneyt Çakır'ın talep gelen tüm televizyon kanallarına canlı röportaj vermeleri, oldukça yerinde bir uygulama oldu. Her ikisi de verdikleri cevaplar ve mesajlarla isabetli bilgilendirmeler yaptılar.

Bu da bir aşamadır. Darısı seminerlerin tamamen basına açık olmasına...

Seminerin son günü 2019 yılının FIFA hakemlerimize kokart takma töreni de yapıldı. 38 yaşındaki Alper Ulusoy üçüncü kez kokart takacakken kokartı alındı, 36 yaşındaki Ümit Öztürk'e takıldı. Ümit Öztürk'ü kutluyor “Hayırlı olsun” diyoruz.

Uluslararası hakemlikte zirveye gelebilmek, ya da bir başka deyişle bir Cüneyt Çakır olabilmek için 36 yaşında FIFA kokartı takmak maalesef ki gecikmiş bir yaş olarak kabul ediliyor. Bu yüzden Ümit Öztürk’ün Türk hakemliğini yurtdışında üst düzey müsabakalarda temsil etme şansı biraz zor görünüyor. Bu tabiki onun kabahati değil...

38 yaşındaki 3 yıllık FIFA hakemi Alper Ulusoy'u (ki bana göre ilk yarının en başarılı hakemi idi) listeden çıkartıp 36 yaşında yeni bir isime FIFA kokartı taktırmak hangi düşünceyle yapıldı acaba?

Avrupa'nın en iyi hakemi seçilen Cüneyt Çakır, 13. kez FIFA kokartı taktı bu seminerde. Kokart taktığı ilk yıl 30 yaşındaydı. Aşama aşama, kategori kategori atlayarak bugün buralara geldi ve futbolumuzun dünyadaki gururu ve yüzü oldu.

11 yıllık FIFA hakemimiz Hüseyin Göçek de uzun yıllardan beri birinci kategoride yer almasına rağmen, Şampiyonlar Ligi'nde düdük çalma fırsatı bulamadı. Hüseyin ilave yardımcı hakemlikte gösterdiği üstün başarıyla UEFA'nın gözdesi oldu. Ancak bu popülarite düdük maçlarına yansımadı. UEFA Hakem Kurulu'nun 43 yaşındaki Hüseyin Göçek'in düdük performansından memnun olmadığı anlaşılıyor. Şu an bulunduğu konumdan daha ileri gitme şansı görünmüyor...

1. Kategorideki diğer hakemimiz Halis Özkahya ise iyi gidiyordu. 29 yaşında FIFA kokartı takmış olmanın avantajına sahipti. Ancak kondisyon testine takılması, sakatlanması ve sonrasında da 2017'de yönettiği Steau Bükreş-Hapoel maçındaki önemli hatasından dolayı önü kapandı ve o da Şampiyonlar Ligi'nde düdük çalamadı. UEFA Hakem Kurulu ondan da vazgeçti.

2. Kategori hakemlerimizden Mete Kalkavan 36 yaşında, aynı kategorideki diğer hakemimiz Ali Palabıyık ise 34 yaşında kokart taktılar. Yaş olarak avantajlı olmasalar da UEFA Hakem Kurulu başlangıçta her ikisine de iyi maçlar vererek şans tanıdı. Mete Kalkavan kondisyon barajını geçemeyince U17 turnuvasında maç yönettirilmeden Türkiye'ye geri gönderildi. Ali Palabıyık'ın da U19 turnuvasında kural hatası yapması pahalıya mal oldu. İkisininde önü tıkandı.

Mayıs ayında ikinci kategoriye yükselen diğer FIFA hakemimiz Halil Umut Meler ise eğer kendi kendinin önünü kapatmazsa şimdilik iyi gidiyor. 29 yaşında kokart takmış olması tabii ki en büyük avantajı. Yukarıda yazdığımız gibi aslında hakemlerimizin hepsine UEFA şans tanınıyor. Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım'ın da ayaklarına gelen büyük kısmeti kondisyon nedeniyle kaçırdıklarını unutmayalım... Saha içinde tabii ki hata yapmamak önemli. Ama saha dışında yanlış yaparsa Halil Umut Meler'in de diğer hakemlerimiz gibi önü kapanıverir. Dileğimiz hep önü açık olsun.

Eğer Mayıs ayında 1.kategoriye de yükselip kendine iyi bakar, tavır ve davranışlarına dikkat eder ve de büyük hata yapmazsa; Türk hakemliğinin Cüneyt Çakır'dan sonraki yeni umudu olacaktır Halil Umut...