Ününü dünyaya duyurdu! Burası Türkiye'nin en zengin köyü

Ege'nin gizli hazinelerinden biri olan Bozburun, Marmaris sınırları içerisinde yer alan şirin bir tatil beldesi. 10'dan fazla antik kenti bünyesinde bulunduran küçük köy aynı zamanda Türkiye'nin en zengin köyü. Bu köy tekneciliği iyi bilen ve liman işletmeciliğinde zamanla ününü duyurmuş.

Ününü dünyaya duyurdu! Burası Türkiye'nin en zengin köyü - Sayfa 1

Tertemiz havası, akvaryum gibi denizi ve huzur veren sessizliği ile görenleri kendisine hayran bırakan tatil köyü Bozburun aynı zamanda Türkiye'nin en zengin köyü.

1 7
Ününü dünyaya duyurdu! Burası Türkiye'nin en zengin köyü - Sayfa 2

Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri konumunda olan Bozburun'un geçmişi dört bin yıl öncesine dayanmakta. Karia halkı tarafından MÖ 2000'li yıllarda Larymna olarak adlandırılan Bozburun'da yaşayanlara da Kum halkı denilmiş.

2 7
Ününü dünyaya duyurdu! Burası Türkiye'nin en zengin köyü - Sayfa 3

Başta Bybassos, Hygassos, Syrna, Amos ve Kasara olmak üzere Bozburun Yarımadası'nda 10 antik kent bulunmaktadır. Bozburun Yarımadası'nın merkez yerleşimi olan Bozburun ise teknecilerin yıllardır gözdesi.

3 7
Ününü dünyaya duyurdu! Burası Türkiye'nin en zengin köyü - Sayfa 4

Bozburun, yörede, otelcilikle ön plana çıkmış durumda. Bozburun Yat Kulübü, Sabrina's Haus, Karia Bel ve Miamai öne çıkan butik otel konseptleri olarak göze çarpıyor. Bozburun, eski bir balıkçı köyü.

4 7