Üreticilerin yeni gözdesi! Sadece 1 ağaçtan aylık 3 asgari ücret

Türkiye’nin tropikal meyve üretim üssü haline gelen Alanya’da muz ve avokadonun yanı sıra mango üretiminde de ön plana çıkmaya başladı.

Üreticilerin yeni gözdesi! Sadece 1 ağaçtan aylık 3 asgari ücret - Sayfa 1

İlçede 38 çeşit tropikal meyve üretimi yapılırken, çiftçiler son yıllarda mango üretimine yoğunlaşmış durumda. Yüksek gelir getirisi olan mangonun üretim alanı her yıl artıyor.


Üreticilerin yeni gözdesi! Sadece 1 ağaçtan aylık 3 asgari ücret - Sayfa 2

Alanya’nın tropikal meyve üretimi anlamında iklim şartları ve toprak yapısı olarak uygun olduğunu belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, son yıllarda mango üretiminin de ön plana çıktığını söyledi.


Üreticilerin yeni gözdesi! Sadece 1 ağaçtan aylık 3 asgari ücret - Sayfa 3

İlk olarak 2014 yılında mango üretimi için çalışmalara başladıklarını söyleyen Rüzgar, ilçede 74 dekar alanda üretim yapıldığını, yıllık 65 bin ton ürün çıktığını vurguladı. Üretimin yıldan yıla arttığını belirten Mehmet Rüzgar, “2012 yılında avokado üretimimiz 250 dekarken şu anda 15 bin 500 dekar alana çıkmış durumda. Üreticilerimiz yoğun talepte bulunuyor” dedi.


Üreticilerin yeni gözdesi! Sadece 1 ağaçtan aylık 3 asgari ücret - Sayfa 4

1 AĞAÇ 190 BİN TL KAZANDIRIYOR - Mangonun pazarlanmasında sorun olmadığını vurgulayan Rüzgar, genel olarak iç piyasada tüketildiğini az miktarda Rusya ve İran’a ihracat gerçekleştiğini söyledi. Mangonun piyasada değerli olduğunu belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rüzgar, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: