Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan tahmine göre, yarın sabah saatlerinden itibaren Çanakkale'nin güney ve doğusu ile Balıkesir çevrelerinde; öğle saatlerinden itibaren Bursa, Bilecik, Aydın, Manisa ve iç kesimleri ağırlıklı olmak üzere İzmir'de yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak görülecek.

Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel küçük çaplı dolu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

BURSA'YA SARI UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa için sarı uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 25 Mart Pazartesi günü 05.00'ten başlayıp 21.00'e kadar sürmesi beklenen fırtına uyarısı yapıldı. Kuvvetli rüzgar beklenen uyarıda, "Güney ve güneybatı zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına, saatte 46-60 ile 70-80 kilometre hızla kuvvetli rüzgar beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

ESKİŞEHİR'DE FIRTINA

Eskişehir'in de içinde bulunduğu bölge genelinde kuvvetli rüzgar ve fırtına beklenmesi nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı meteoroloji tarafından uyarı yapıldı.

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü tarafından ‘sarı’ kodla paylaşılan meteorolojik uyarı raporuna göre, güney, güneybatı ve zamanla kuzeybatı yönlerinden kuvvetli rüzgâr ve fırtına olması bekleniyor. Rüzgarın, pazartesi sabah saatlerinden başlayarak gün bitimine kadar Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Bilecik genelinin dahil olduğu bölgede etkili olacağı tahmin ediliyor. Yetkililer, rüzgarın saatte 40 ila 60 kilometre hızla kuvvetli rüzgar ve saatte 70 ila 80 kilometre hızla kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, baca gazı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği belirtti.

AYDIN'DA KUVVETLİ RÜZGAR

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi Aydın il genelinde görülmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınaya karşı vatandaşları uyardı.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Rüzgarın; yarın (25.03.2024 Pazartesi) sabah saatlerinden itibaren Aydın il genelinde güney ve güneybatı zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Beklenen fırtına nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara (Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar ile soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

EGE DENİZİ'NDE FIRTINA UYARISI

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Ege Denizi'nde fırtına beklendiğini belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada, "Ege Denizi’nde rüzgarın, pazartesi günü (25.03.2024) sabah saatlerinden itibaren batı ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın aynı gün öğle saatlerinden sonra kuzeyinde, akşam saatlerinden sonra güneyinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Beklenen fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (Deniz ulaşımında aksamalar v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA