Uyumak için 10 ipucu

Birçok insan uykusunun olmasına rağmen bir türlü uyuyamadığından şikayetçidir. Eğer siz de geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, zihninizi kandırmaya ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacak 10 ipucunu paylaşıyoruz. Ancak unutmayın ki, uykusuzluk pek çok nedenden kaynaklı olabilir. Bu yöntemleri denemeden önce mutlaka bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin. İşte kimsenin bilmediği kolayca uyumanızı sağlayacak 10 yöntem

Uyumak için 10 ipucu - Sayfa 1

1) Çorap giyerek ayaklarınızı sıcak tutun Yatmadan önce pijamalarınız dışında ayağınıza çorap giymeyi unutmayın. Eğer ayaklarınızı sıcak tutarsanız, kan akışınızı doğrudan ekstremitelerinize yani kol ve bacaklarınıza yönlendirirsiniz. Böylece zihniniz, vücudunuzdaki dağıtılan ısı nedeniyle uyumanızı ister. Bu da beyniniz için iyi bir gece uykusuna hazır olduğunuza dair harika bir sinyaldir.



Uyumak için 10 ipucu - Sayfa 2

2) Ayak parmaklarınızı gerin Ayaklarınız sıcakken, alternatif olarak ayak parmaklarınızı germeye ve gevşetmeye çalışın. Bunu her seferinde 10'a kadar yapın ve sonra uyumaya çalışın. Tüm gerilim vücudunuza yayılacak ve çok daha rahat hissedeceksiniz. Kas gevşemesi adı verilen bu yöntem, uykusuzlukla savaşmak için kullanılan çok iyi bilinen bir tekniktir.



Uyumak için 10 ipucu - Sayfa 3

3) Uyanık kalmaya çalışın Daha hızlı uykuya dalmak için tek yapmanız gereken şeyin uyanık kalmaya çalışmak olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bir çalışmaya göre, beyninize uyumak istemediğinizi söylerseniz, isteğinizi tam tersi şekilde yorumlayacaktır. Bu bir paradoks gibi görünebilir, ancak buna ters psikoloji denir. Bu yüzden yatağa uzanın ve kendinize “Uyumak istemiyorum” diye tekrarlayın ve gözlerinizin nasıl kapanmaya başladığını hissedin.



Uyumak için 10 ipucu - Sayfa 4

4) Gününüzü tersten düşünmeye çalışın Kullanabileceğiniz bir başka ters psikoloji hilesi ise; gününüzü tamamen tersten düşünmek. Yaptığınız en sıradan şeyleri düşünmeye çalışın: Akşam yemeğinde ne yediğinizi, eve dönerken hangi ulaşım aracını kullandığınızı veya kiminle konuştuğunuzu... Bu teknik rahatlamanıza ve zihninizi endişelerden arındırmanıza yardımcı olacak .