Uzay tutkunlarını heyecanlandıran Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın tarihi uzay misyonu bir gün ertelendi.

YENİ FIRLATMA TARİHİ 19 OCAK 00.49

Gezeravcı ve ekibini taşıyacak roketin fırlatma tarihi, Türkiye saati ile 19 Ocak 00.49 olarak güncellendi.

NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında ve SpaceX'in açıklamasında, ilave sürenin ekiplerin uçuş öncesi son kontrolleri tamamlama ve araç üzerindeki verileri analiz etme imkanı tanıyacağı belirtildi.

FIRLATMA TÖRENİ MEYDANLARDAN TAKİP EDİLEBİLECEK

Uzay tutkunları, fırlatma törenini İstanbul ve Ankara'daki meydanlardan, 'dome çadır' adı verilen dev kubbeli alanlardan oluşturulan planetaryumlar aracılığıyla takip edebilecek. Ankara ODTÜ Yerleşkesi'ndeki TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu'nda görevli uzay mühendisleri ve bilim insanları, astronotun uzay istasyonuna yolculuğunu anbean takip edecek.

BİLİM MERKEZLERİNDEN DE İZLENEBİLECEK

Fırlatma töreni, bilim merkezlerinde de izlenebilecek. Atölye çalışmalarından uzay filmleri gösterimine kadar birçok programa ev sahipliği yapacak olan merkezler arasında Konya Bilim Merkezi, Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Kayseri Bilim Merkezi bulunacak. Türkiye, Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğunu coşkuyla beklemeye devam ediyor.

Editör: Ferhat Erdemir