UZAYDAKİ MUHALEFET

Tonlarca patates, soğan, domates veya narenciye ihracatı karşılığında savunma sanayi ürünleri ithal ederek ülkemizin güvenliğini güçlendirmeye çalıştığımız dönemleri geride bıraktık.

Hem savunma hem ağır sanayi hem de teknoloji ürünlerindeki yerlilik oranı bugün bir ülkenin ne kadar bağımsız olduğunu gösteren önemli bir ölçü haline geldi. Daha doğru bir ifadeyle bir ülkenin bağımsızlığı, kritik ihtiyaçlarını üretebilmesiyle orantılı... Ülkemizin bu alanla geç tanıştığı tartışılmaz bir gerçek ancak bunun da hem ülkemizden hem de dışarıdan kaynaklanan birçok nedeni olduğunun farkındayız. Türkiye’nin üretmesini istemeyen, gözünün açılmasını arzu etmeyen, ayağa kalkmasından çekinen birçok devlet var. Buna “müttefik” dediklerimiz de dâhil…

Kötü komşu ve müttefiklerimiz ülkemizin savunma sanayiinde çağ atlamasını sağladı. Bunun yanı sıra nitelikli personel sayımızın arttığı, katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği, sadece tarım ve hayvancılıkla değil, aynı zamanda ağır sanayi ve teknoloji ürünleriyle de anılan bir ülke haline geldik. Kg başına düşen ihracatımız 65 dolara yükseldi. 3500 şirketimiz savunma sanayine hizmet eder hale geldi. İlk yerli otomobilimiz TOGG’un seri üretimine geçtik. Bu ifadeler muhalefet partileri tarafından sürekli eleştiriliyor ve her fırsatta soğanın fiyatı gündeme getiriliyor olsa da birçok ülke Türkiye’nin hakkını teslim ediyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Rusya, Almanya, Çin gibi ülkeler Türkiye’nin ne denli büyüdüğünü dışarıdan bir gözle görüp itiraf ediyorlar. Buna en yakın örnek Alman Gazetelerinde Türkiye’nin İnsansız Hava Araçlarında durdurulamaz bir güç haline geldiğini yazması oldu. İnsansız hava araçlarında dünya birincisi haline geldiğimiz gerçeği muhalefet partilerimizden başka herkes tarafından ilgiyle takip edildi.

Türkiye’nin üretimdeki paradigma değişikliği güvenlik stratejimize de pozitif katkılar sağladı. Milli İstihbarat Teşkilatının insan istihbaratının yanı sıra teknik ve siber istihbarat gibi yöntemlerin de gelişmesine olanak tanıdı. MİT’in yerli yazılımlar kullandığı istihbarat araçlarıyla başarılı birçok operasyona imza atıldı. Savunma Sanayimizdeki bu gelişmeler terörle mücadelemize de omuz verdi.

ABD’nin patriotlarına muhtaç bir ülke iken Hisar ve Siper gibi kendi hava savunma sistemlerimizi geliştirdik. Tayfun füzesinin menziliyle dosta güven düşmana korku verdik. Bununla birlikte dünyada torpido atışını gerçekleştirebilen 5 ülke arasına girdik. Hali hazırda uçak gemisi üreten 10 ülkeden birisiyiz. Deniz donanmamız Cumhuriyetimizin 100. yılında yapılan 100 gemilik filo geçişiyle göğsümüzü kabarttı. Şimdi de bu envantere TCG Anadolu’dan sonra dört yeni gemi daha eklendi. Kullanılacak tüm platform ve sistemler azami ölçüde millileştirildi. TCG Derya, TCG İstanbul, TCG Arif Ekmekçi ve Marlin SİDA Deniz Kuvvetleri komutanlığına teslim edildi. Son teknoloji radar sistemine, yerli füze ve gelişmiş sensörlere sahip olan gemilerimiz Mavi Vatan’daki bağımsızlığımıza güç kattı. Bu gücün bir tek muhalefetimiz farkına varamadı…

Patates ihracıyla teknoloji satın aldığımız dönemlerden uzay bilimleriyle uğraşacak bir seviyeye geldik. Hepimizin hayalini kurduğu “acaba bir gün bizim ülkemiz de…” diye başlayan cümleler bir bir gerçeğe dönüşmeye başladı. 20 yıldır uydu geliştiren bir ülke olarak BİLSAT ile başladığımız ortak üretim yolculuğu tamamen yerli olan Göktürk ve İMECE uydusuna kadar ilerledi. 2025 yılında da ilk milli haberleşme uydumuz olan TÜRKSAT-6A’yı uzaya göndereceğiz. Bu da bizi dünyada haberleşme uydularını yerli olarak geliştiren ve üreten 10 ülkeden biri haline getirecek. Ancak bunun da muhalefetimizi memnun edeceğini sanmıyorum.

Bugünlerde bir diğer eleştiri konusu ise ilk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu… Kimilerine göre hiç gereği yokken masraf yapılan kimilerine göre de başkasının ürettiği bir kapsül ile gitmesinden dolayı hedef gösterildi. Kimi CHP’liler astronotumuzun siyasi ve sosyal geçmişini irdelerken kimileri de ilk mesajının Atatürk’ün sözü olmasından dolayı sevindi ama bir müddet sonra onlarda dövizin fiyatıyla yolculuğun bedelini kıyaslamaya başladı. Yedek astronotumuz Tuva Cihangir Atasever ise şimdiden bir sonraki uzay yolculuğu için gün saymaya başladı. Ancak eminim ki burada da Türkiye’nin uzay yolculuğundan ziyade astronotumuzun soyadı hoşuna giden CHP’liler bir müddet sevindikten sonra yeniden patatesin fiyatıyla kıyaslama yapmaya başlayacak, “Biri yetmedi mi ki ikincisini gönderiyoruz” diyerek Türkiye’nin uzaydaki çalışmalarını küçümsemeye çalışacaklar. Türkiye kurtuluş savaşından sonra tek parti dönemi, darbeler ve iç çekişmelerden dolayı kaybettiği yıllara rağmen önemli mesafeler kat etti.

“Bizim muhalefetimiz kadar teneke gürültüsü olan dünyada başka bir muhalefet var mı?” diye merak ediyorum. Ama emin olduğum bir şey var; Bizim muhalefeti uzaya göndersek orada da uzay boşluğuna muhalefet edecek kadar boşluktalar.