Uzmanlar uyardı: Asla çiğ tüketmeyin

Günümüzde sebzelerin çiğ tüketilmesinin sağlıklı bir beslenme tarzı olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazla... Peki bazı sebzelerin tüketiminin zehirlenmeye bile yol açtığını söylesek? İşte asla çiğ tüketmemeniz gereken 6 sebze...

Uzmanlar uyardı: Asla çiğ tüketmeyin - Sayfa 1

Domates

Domateste bulunan likopen isimli madde, ancak pişirildiğinde vücudun sindirebileceği bir hal alıyor. Kanser ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmasıyla bilinen likopeni sindirebilmeniz bu açıdan çok önemli. Ayrıca domateslerin pişirildikçe besin değerlerinin arttığını belirtmekte de fayda var.


1 6
Uzmanlar uyardı: Asla çiğ tüketmeyin - Sayfa 2

Ravent

Raventin çiçek sapı çiğ olarak yense de, yaprak sapı kesinlikle pişirilerek yenmeli... Sapını çiğ tükettiğiniz takdirde ciddi bir zehirlenme vakasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.


2 6
Uzmanlar uyardı: Asla çiğ tüketmeyin - Sayfa 3

Brokoli

Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan brokolide, rafinoz isimli bir bileşen bulunuyor. Bu madde, vücut tarafından sindirilemiyor ve bakteriler tarafından kalın bağırsakta parçalanıyor. Bunun sonucunda midede rahatsız edici bir şişkinlik hissi oluşuyor.


3 6
Uzmanlar uyardı: Asla çiğ tüketmeyin - Sayfa 4

Patates

Sofraların vazgeçilmezi olan patates, eğer tam olarak olgunlaşmamış ve güneş ışığına fazla maruz kaldıysa, kesinlikle çiğ tüketmemeniz gerekiyor. Çünkü patlıcanda bulunan solanin isimli sindirim düşmanı madde, ne yazık ki patateste de mevcut. Ayrıca, patatesin rengi yeşile döndüğünde de tüketmemeniz gerektiğini belirtmekte fayda var. Kusma, ishal, baş ağrısı ve hatta merkezi sinir sisteminin felce uğramasına bile neden olabilir.


4 6