VAR protokolü iyi incelenmeli

Merkez Hakem Kurulu’nun VAR konusunda kamuoyuna yeterince bilgilendirme yapmaması nedeniyle tüm müsabakalarda VAR’ın...

30.01.2019 09:45

Merkez Hakem Kurulu’nun VAR konusunda kamuoyuna yeterince bilgilendirme yapmaması nedeniyle tüm müsabakalarda VAR’ın neye karışıp, karışmayacağı büyük tartışmalara sebep oluyor. Bu tartışmalar esnasında birçok yorumcunun dikkate almadığı VAR protokolünün çok önemli maddeleri var -Maçın patronu, son karar vereni, hakemdir.

-VAR bir yardımcıdır, hakem ekibinin bir parçasıdır. Yardımcı hakem ve dördüncü hakemle aynı statüdedir. -VAR’ ın amacı “ açık ve bariz hataları” düzeltmek ve “ gözden kaçan ciddi olayları” çözümlemektir. -

VAR’ın hedefi “Hakem kararlarının bir çoğunun subjektif olması nedeniyle, yüzde 100 doğruyu bulmak değildir.” -Bir ihlalin şiddetini tespit etmek için ve elle oynamalarda kasıt olup olmadığını yakalayabilmek için pozisyonlar ağır çekim değil, normal çekim olarak izlenmelidir. Kamuoyu ve televizyon yorumcuları protokol konusunda gerekli ve yeterli bilgiye sahip olmadıkları için, birçok spor programında maalesef yanıltıcı yorumlar yapılıyor.

Bazı yorumculara da yayın esnasında mesajla yarım yamalak bilgiler sufle edilip, düzeltme yapılmaya çalışılıyor. Bu mesajların kimin tarafından gönderildiği de merak konusu. Sezon başından bu yana sadece isimli hakemleri maça atamakla ligi götürmeye çalışan Merkez Hakem Kurulu, cezalılar ve yurtdışında seminerde olan hakemlerden dolayı geçtiğimiz hafta Mustafa Öğretmenoğlu ve Suat Aslanboğa’ ya ligin, Serkan Tokat’a da kupanın en kritik maçlarında görev vermek zorunda kaldı.

Bülent Yıldırım, Ali Palabıyık gibi isimli hakemlerin yönetimi çokça tartışılırken, Aslanboğa, Öğretmenoğlu ve Tokat zor müsabakalardan tereyağından kıl çeker gibi çıktılar. Umarız bu durum Namoğlu başkana diğer şans vermediği hakemler içinde bir hatırlatma olur.

Göztepe –Galatasaray maçı çok ağır bir sahada, zor şartlarda oynandı. Maçın 31.dakikasında Gassama’ya doğru bir sarı kart gösteren Yıldırım, sonrasında Gassama’yı göz hapsinde tutamadı. Gassama’ da ısrarla ve abartılı şekilde, 3 kez “TV” işareti yaptı. Bu davranışı ikinci sarı kartı gerektirirdi ve bu dakikada Gassama’nın ikinci sarı karttan oyundan atılması gerekirdi.

Yıldırım bu hareketi görmemek için arkasını döndü ise durum vahim demektir. 54.dakikada Maicon’un eline gelen topa Yıldırım ‘devam’ demişti, VAR devreye girdi ve penaltı verilerek doğru bulundu. Kol doğal konumun dışında ve omuzun üzerindeydi. 63.dakikada Linnes’in penaltı beklentisinde hakemin devam kararı doğruydu. Galatasaray’ın galibiyet golü öncesi, Yıldırım güzel avantaj oynattı.

Bu sezon istikrarlı bir performans gösteren Mustafa Öğretmenoğlu Besiktaş- Erzurumspor maçını başarıyla yönetti. 86.dakikada Quaresma’yı oyundan attı. Quaresma bile bu karara itiraz edemedi ve kararı kabul ederek sahadan ayrıldı. Net bir kırmızı karttı. Sivasspor- Trabzonspor karşılaşmasında Alper Ulusoy genelde başarılı bir maç yönetti.

73.dakikada Sivasspor lehine hatalı bir faule hükmetti. Aslında pozisyon gri olduğu için “hakem yüzde yüz hatalıydı” diyemeyiz. Şanssızlık orta sahadaki bu faul kullanıldıktan kısa süre sonra, Sivassporun gol kazanmasıydı. Golden önceki faul hatalı olabilir, ama orta sahadaki hatalı bir faulün neticesinde atılan golün tüm sorumluluğunu da hakeme yüklemek haksızlık olur.

Fenerbahçe Malatyaspor maçında Ali Palabıyık tutarsız kararlarla dolu bir maç yönetti. Vermediği penaltı, verdiğinden daha penaltıydı. Her iki pozisyonda tartışılabilir olduğu için VAR müdahaleleri gereksizdi.